6 wskazówek dla początkujących grafików: jak rozpocząć karierę z przytupem

Aneta Wojtunik
Aneta Wojtunik
Projektantka multimedialna, pasjonatka grafiki, prywatnie mól książkowy
Początki w świecie grafiki mogą być pełne wyzwań i rozczarowań, ale z drugiej strony: dają okazję na niesamowitą naukę.

Dlatego jeśli jesteś początkującym grafikiem, studentem lub osobą, która myśli o przebranżowieniu się w kierunku kreatywnym, to w tym artykule znajdziesz kilka kluczowych zasad, które pomogą Ci rozpocząć karierę w tej dziedzinie. Te wskazówki nie tylko pomogą Ci zacząć, ale także wyróżnić się w konkurencyjnym środowisku grafików.

Wskazówka 1: Bierz różne projekty za symboliczną stawkę

Wiem, ostatnie dwa słowa mogą wywołać w Tobie różne, skrajne emocje. 🙂

Zdobywanie doświadczenia na początku kariery jest niezwykle istotne. Dlatego czasem warto podjąć się zleceń nawet za symboliczną opłatę albo za… darmo. Dlaczego? Bo to świetna okazja do praktyki, rozwijania umiejętności W KONTAKCIE z klientem (a to jest mega ważne w pracy!)i odkrywania procesu i przede wszystkim budowania swojego zainteresowania i kierunku w portfolio. Pamiętaj, że każdy projekt, nawet ten nisko opłacony, może przynieść cenne doświadczenie i referencje, które z czasem staną się mocnym kapitałem.

I nie chodzi tu o psucie rynku. Nie mówię, że masz robić projekty za 10 zł. Warto tu znaleźć balans między robieniem swoich rzeczy do szuflady dla wymyślnego briefu (aby były ładne), a zdobywaniem doświadczenia z klientem (tu projekty już nie zawsze są “ładne” po 3 poprawkach). Koniec końców, nie uczysz się robić atrakcyjnych grafik, ale takich, które sprzedają, rozwiązują problem i sprawiają, że klient prócz wizualnej (namacalnej) strony, dostaje też realne korzyści.

Dlatego nie zrażaj się i po prostu działaj. Chęć zdobywania doświadczenia i niesienia pomocy przyniesie w dłuższym czasie na pewno cenne plony dla Ciebie. Popytaj znajomych, czy nie potrzebują graficznej pomocy albo ogłoś się na forach lub grupach, że jesteś w stanie realnie pomóc, nawet zaczynając od drobnych projektów. Możesz też łapać doświadczenie, gdy widzisz posty od doświadczonych grafików, którzy potrzebują drobnych poprawek. To fajna okazja, aby podpatrzeć ich pracę i co nieco podpytać.

Wskazówka 2: Wykorzystuj projekty z uczelni jako projekty komercyjne

Jeśli jesteś jeszcze na studiach lub uczysz się grafiki, to wykorzystuj swoje projektowe zadania i podchodź do nich jak do prawdziwych zleceń komercyjnych. To doskonały moment, aby przenieść swoją wiedzę teoretyczną w praktykę. Traktuj każdy projekt z zaangażowaniem, jako okazję do rozwoju i eksperymentowania z różnymi technikami.

Pierwszą pracę dostałam na podstawie portfolio zbudowanego z prac na uczelni, rozwiniętych zadań rekrutacyjnych… i uwaga! Dwóch szablonów stron internetowych, które zrobiłam w liceum, dla siebie do szuflady. Tylko, to było 7 lat temu i były inne realia.

Teraz, jeżeli patrzysz w ogłoszenia, to dopatruj się czego przyszli pracodawcy od Ciebie oczekują i w jakim kierunku gna rynek. Przy okazji możesz to sprawdzić, patrząc na mój artykuł o trendach graficznych (który piszę co roku).

Mam nadzieję, że uczelnie dostosowują się do realiów i też w taki sam sposób przygotowują swoją naukę. Jeżeli czujesz i widzisz, że jest inaczej to:

  • sprawdzaj trendy – nie tylko wizualne, ale właśnie chodzi o formaty i technologie,
  • testuj, co Ciebie naprawdę kręci – chcesz robić animacje, ale jednak ilustrowanie Cię bardziej pociąga?
  • obserwuj rynki, które promują i używają takiego miksu umiejętności i zainteresowań.

W ten sposób możesz zacząć powoli budować swoją niszową specjalizację i wyróżnić się wśród osób, które pokazują i robią “wszystko”.

Wskazówka 3: Udzielaj się w dodatkowych aktywnościach

Oprócz pracy nad projektami warto aktywnie uczestniczyć w kółkach dodatkowych, grupach studenckich lub społecznościach kreatywnych. To jest doskonała okazja do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami, a nawet pracą.

Nie przewidzisz, kto w jakim kierunku się rozwinie, dlatego to dobra okazja do rozmawiania z różnymi osobami! Wyjścia i spotkania na żywo gwarantują wymianę doświadczeń i pomysłów z innymi pasjonatami, nie tylko grafiki.

Pamiętaj, że grafika nie funkcjonuje sama z siebie, w wizualnym kontekście, ale jest dopełnieniem działań marketingowych i sprzedażowych.

Wskazówka 4: Buduj sieć kontaktów

I co idzie za trzecią wskazówką, to to, że kontakty w świecie grafiki są niezwykle cenne. W ogóle relacje to must have w pracy.

Nawet jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia, to warto budować swoją sieć kontaktów już teraz. Bądź aktywny na mediach społecznościowych, platformach branżowych i uczestnicz w wydarzeniach branżowych. Nie krępuj się prosić o radę lub wsparcie od bardziej doświadczonych profesjonalistów. Bardzo często właśnie te kontakty otwierają drzwi do ciekawych projektów i ofert pracy.

Gdzie to robić? Polecam Linkedin. Załóż swój profil, uzupełnij go na 100% i w opisie o mnie przedstaw, po co tam jesteś. Nie bój się napisać, że dopiero zaczynasz i ukierunkowujesz się na branżę kreatywną. Ludzie kibicują i doceniają bycie w procesie niż samo dotarcie do celu 😉

Dziel się tam przemyśleniami, procesem, ciekawymi spostrzeżeniami; komentuj posty marek i studio graficznych, które robią na Tobie wrażenie. Pokazuj swoje projekty i proś o feedback. Nie ograniczaj się tylko do wysyłania CV i portfolio (i nie rób tego PDFem) do firm, bo tym się nie wyróżnisz. Swój potencjał pokażesz, gdy się uzewnętrznisz i pozwolisz, by inni śledzili Twoją graficzną podróż 🙂

Jeżeli w Twojej głowie pojawiają się pytania: no dobra, to takie zaczynanie na około, a jak zacząć z programami i teorią? To polecam Ci artykuł **“Jak zacząć z grafiką? 6 porad dla początkujących”**, gdzie opisuję konkretne kroki do podjęcia. Wierzę, że wszystkie wskazówki wdrożone z obydwu materiałów, pomogą naoliwić Twoje graficzne trybiki!

Wskazówka 5: Zainteresuj się marketingiem, sprzedażą i procesami

Grafika to nie tylko tworzenie pięknych projektów. Za każdym razem żałuję, że nikt mi nie powiedział wcześniej, że bycie projektantką to nie tylko samo opanowanie programów i teorii.

Jeśli chcesz być kompletnym profesjonalistą, zainteresuj się marketingiem, sprzedażą i procesami biznesowymi. Zrozumienie tych aspektów może sprawić, że staniesz się bardziej wartościowym grafikiem dla pracodawców albo klientów na freelancie. To umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i dostarczanie rozwiązań, które przynoszą wyniki. Klienci często docenią nie tylko Twoje umiejętności artystyczne, ale również umiejętność efektywnej komunikacji i pracy w zespole.

I nie mówię, żebyś nagle porzucił godziny poświęcone na poznawanie Photoshopa albo After Effects i czytał od deski do deski książki marketingowe. Wystarczy, że na portalach będziesz śledził garstkę ekspertów od komunikacji, sprzedaży i marketingu. Testował i sprawdzał, o co chodzi w tych dziedzinach. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to możesz do mnie zagadać na Linkedinie, kogo polecam 😉

A jeżeli chodzi o procesy – to spisuj ile, co i jak robisz. Ile czasu potrzebujesz na zaprojektowanie logo? Co się na to składa? Czego potrzebujesz, aby ruszyć? Co się dzieje przy oddaniu pierwszej propozycji? Takie śledzenie własnych kroków pozwoli Ci później dokumentować i usprawniać proces komunikacji z klientami i uzasadniać ceny (to już bardziej freelance).

Przede wszystkim rozwijaj w sobie ciekawość. To jest tak przydatna cecha, która będzie Cię pchała do przodu, mimo przeszkód na drodze.

Wskazówka 6: Dziel się procesem i ucz się na bieżąco

To, o czym wspominałam wcześniej: nie bój się dokumentować swojego procesu twórczego i dzielić się nim z innymi. Tworzenie krótkich filmów, blogów lub postów na mediach społecznościowych, które pokazują, jak pracujesz nad projektem, może nie tylko zyskać popularność, ale także pomóc w autopromocji i budowaniu marki osobistej. Negatywne komentarze zawsze się zdarzą, ale to nie sprawi, że przestaniesz iść do przodu, prawda?

Pamiętaj, że grafika to dziedzina, która ciągle ewoluuje. Na początku warto skupić się na nauce i korzystać z kursów i poradników. Jednak z czasem próbuj wchodzić w projekty „z buta”. To właśnie w trakcie działania możesz najszybciej zdobywać nowe umiejętności i uniknąć stagnacji. Nie bój się wyjść ze strefy komfortu i myślenia, że czegoś nie umiesz. Programów i teorii zdecydowanie łatwiej się nauczyć w domowym zaciszu, a reakcji i zrozumienia klientów już nie.

I jak to dla Ciebie brzmi?

Mam nadzieję, że sensownie!

Podsumowując, każda osoba, która chce rozpocząć karierę w grafice, powinna zacząć od tego, co ma i w miarę czasu coraz bardziej się uzewnętrzniać. To sposób na zdobycie doświadczenia, wyróżnienie się wśród konkurencji i pokazanie swojego procesu i myślenia. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, początkującym grafikiem czy osobą, która zmienia branżę, te wskazówki z pewnością pomogą Ci odnieść sukces w fascynującym świecie grafiki. Pamiętaj, że grafika to nie tylko praca, to pasja i ciągłe dążenie do usprawniania i upiększania życia innym!

Jeżeli uważasz te wskazówki za wartościowe, to będzie mi miło, gdy dasz mi znać i zostaniemy w kontakcie – albo przez Linkedina, albo mailowo. Powodzenia w Twojej podróży i trzymam za Ciebie mocno kciuki!

Ostatnia zmiana: 4 października 2023
Autor artykułu
Aneta Wojtunik
Aneta Wojtunik
Projektantka multimedialna, pasjonatka grafiki, prywatnie mól książkowy

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Inne ciekawe artykuły