Employer Branding. Sprawdź czy ta ścieżka kariery jest dla Ciebie.

Justyna Pilarczyk
Justyna Pilarczyk
Specjalistka Employer Brandingu na stanowisku juniorskim, z doświadczeniem w HR.
Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie zastanawiasz się nad rozpoczęciem lub zmiana kariery na tę w Employer Brandingu. Bardzo się cieszę. Chcę Ci trochę więcej opowiedzieć o tej pracy i dać szerszy kontekst.

Ostatnio EB zrobił się modny i coraz więcej osób myśli o pracy w Employer Brandingu, jednocześnie nie do końca wiedząc z czym to się naprawdę je. Zacznijmy od początku, od podstawowego pytania, czyli:

Czym jest Employer Branding?

Employer Branding rządzi się tymi samymi prawami co marketing, ale w EB nie skupiamy się na produkcie, tylko na przyciąganiu nowych talentów i dbaniu o potrzeby aktualnych pracowników. Dlatego rozróżniamy dwa typy Employer Brandingu:

 • Wewnętrzny: Skupiamy się na potrzebach pracowników, dbamy o ich rozwój, satysfakcję z pracy itp. Jeśli obecni pracownicy są zadowoleni z pracy, czują się wysłuchani i zrozumiani, wtedy naturalnie będą naszymi ambasadorami i będą polecać swoim znajomym/rodzinie pracę u nas.
 • Zewnętrzny: Skupiamy się na przyciąganiu nowych talentów z zewnątrz: pokazujemy pracowników, firmę, kulturę organizacyjną, wartości itd w social mediach i nie tylko. Jesteśmy obecni na targach pracy i innych wydarzeniach branżowych, współpracujemy z uczelniami, tworzymy kampanie wizerunkowe i rekrutacyjne.

Praca w Employer Brandingu

Chcę Ci opowiedzieć trochę więcej o miejscach gdzie możesz pracować w Employer Brandingu i jakich obowiązków możesz się tam spodziewać.

Agencja EB

 • Pracujesz dla różnych klientów – firm, każda z nich mierzy się z innymi wyzwaniami, stąd też jest duża różnorodność zadań.
 • Najczęściej pracuje się nad: opracowaniem strategii EB – całościową lub jakimś konkretnym wycinkiem, badania wszelkiego typu analizy potrzebne do konkretnych działań, robieniem kampanii rekrutacyjnych czy wizerunkowych, współpracą z uczelniami, prowadzeniem social mediów firmy.

Praca w zespole EB w firmie

Bycie wewnętrznym EB-owcem różni się od pracy w agencji. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak bardzo rozbudowany jest zespół EB i jakie są oczekiwania wobec niego. Najczęstsze obowiązki to:

 • Onboarding: prowadzenie szkoleń dla nowych pracowników, koordynowanie projektu Buddies, przygotowywanie welcome packów itp
 • Prowadzenie social mediów firmy
 • Organizacja wydarzeń dla pracowników
 • Prowadzenie kampanii rekrutacyjnych
 • Prowadzenie działań wizerunkowych z pracownikami
 • Współpraca z uczelniami
 • Dbanie o komunikację wewnętrzną
 • Benefity, rozwój pracowników: to tez ważne aspekty pracy w EB

Praca w EB w start-upach

Coraz więcej firm chce dbać o swój wizerunek pracodawcy, nawet już te mniejsze firmy. Szczególnie jest to widoczne w branży IT.

Najczęściej w takich organizacjach nie ma zespołu EB, albo jest bardzo mały. Firmy szukają już bardzo dobrych specjalistów, którzy będą umieli opracować konkretną strategie i ją odpowiednio wdrożyć.

Freelancing – konsultant/doradca EB

Jak już się nabędzie odpowiednie doświadczenie w agencji/korporacji czy innym miejscu to można zacząć działać na swoim. Pracuje się często nad strategią, wizerunkiem, prowadzi się warsztaty dla pracowników. Często pracownicy są bardziej skłonni powiedzieć co sądzą o pracy w firmie osobie z zewnątrz niż EB-owcowi z organizacji.

Od czego zacząć pracę w Employer Brandingu?

Wiele osób, które myślą o rozpoczęciu kariery w EB tak naprawdę nie wie od czego zacząć. Szczególnie jeśli wcześniej mieli inne doświadczenie, niezwiązane z HR czy marketingiem. Mam dobre wieści! W EB przyda się wiele różnych umiejętności.

Jeśli jesteś studentem, to masz kilka możliwości na fajny start w EB:

 • Aplikuj na staż w EB w korporacjach: np. Unilever, Allegro, MARS
 • Zostań ambasadorem firmy na Twojej uczelni, takie projekty prowadzą m.in: PwC, PZU, Allegro, British American Tobacco
 • Dołącz do organizacji studenckiej i zaangażuj się w projekty, gdzie będziesz odpowiedzialny za branding, promocję, organizację wydarzeń.

Jeśli obecnie pracujesz w czymś innym i chcesz się przebranżowić na EB:

 • Jeśli w firmie jest program ambasadorski, to zgłoś się na ochotnika. Nauczysz się jak budować Twoją markę osobistą, jak pisać na LinkedIn itp, itd. Oprócz tego, zdobędziesz rozpoznawalność w firmie.
 • Porozmawiaj z managerem EB i zapytaj czy są jakieś działania, w których mógłbyś pomóc. W EB bardzo dużo się dzieje i każda para rąk się przyda.

Jeśli zależy Ci na nauce i praktyce w jednym, to kurs czy studia podyplomowe będą dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim pomogą ułożyć w głowie teorię i też ma się okazję wdrożyć teorię w życie, podczas pisania pracy dyplomowej- strategii czy po prostu rozwiązywania zadań. Na studiach poznaje się też wielu praktyków i ekspertów z branży, i takie kontakty mogą zaowocować w przyszłości.

 • Studia podyplomowe: Skuteczny EB: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Employer Branding AGH, Employer Branding uczelnie Merito, dawne WSB
 • Kursy: HRM Institute, EY academy of business, BardzoHR

Pamiętajmy jednak, że w pracy EB-owca sama teoria nie wystarczy, praktyka gra tutaj bardzo ważną rolę.

Gdzie szukać pracy w EB?

Jest kilka możliwości szukania pracy w EB:

 • Popularne portale: pracuj.pl, LinkedIn, hellohr. Szukajcie też po frazie „wizerunek pracodawcy”.
 • Grupa na FB: „Robota w EB”
 • Networking: chodź na wydarzenia branżowe np. „EB Masters”, konferencje EB, dołącz do grup branżowych na Facebooku i LinkedIn. Niedawno założyłam grupę trójmiejską dla EBowcow i HRowcow „Employer Branding & HR 3city Community”. Inne grupy na FB: HR Employee Experience, EB Masters to My, a na Linkedin: HR in IT, Employer Branding w Polsce
 • Bycie aktywnym na Linkedin: pisz, obserwuj i komentuj 🙂 Eksperci i firmy, których warto obserwować: Olga Żółkiewicz, Mateusz Jabłonowski, Katarzyna Lampart, Magdalena Sobczuk, HRM Institute, Maja Gojtowska, Radek Czahajda, Arkadiusz Żmudziński, Traffit, Anika Osmólska i wiele innych.
 • Ucz się, śledź trendy, ostatnie kampanie EB i zastanów się dlaczego konkretnie ta kampania, a nie inna zapadła Ci w pamięć. Pisz i ucz się jak to robić dobrze.

Pamiętaj, że bardzo często pracodawcy szukają EB-owca, który będzie na miejscu i częstą formą pracy jest hybryda. Nie da się zrobić relacji z wydarzenia, organizacji wydarzenia czy stworzenia treści z pracownikami 100% zdalnie.

Ważne jest też, żeby poznać dobrze firmę i pracowników. Jeśli mało kto Cię zna, potem jest bardzo ciężko robić projekty z pracownikami, bo nie mają zaufania do Ciebie. Employer branding to praca z ludźmi non stop, mierzymy się też z wieloma wyzwaniami, i trzeba wykazywać się dużą empatią.

Jeśli szukasz pracy w korporacji, to będziesz pracować w języku angielskim, cała komunikacja, prezentację itp. będą w tym języku. Właśnie dlatego pracodawcy wymagają poziomu min. B2/C1.

Na pewno wiele umiejętności, które zdobywamy w innych branżach czy zawodach przydadzą się w EB, dobry EB-owiec to tzw. „człowiek renesansu”. Szczególnie wartościowe są umiejętności marketingowe i sprzedażowe.

Bardzo polecam artykuł Magdaleny Sobczuk „Employer Branding Specialist, w rolach głównych” na www.ebpathfinder.pl. Magdalena bardzo dobrze i szczegółowo opisała co osoba zajmująca się EB powinna umieć.

Pierwsza praca w Employer Brandingu – podsumowanie

Employer Branding będzie coraz ważniejszym obszarem dla biznesu, pracodawcy mierzą się z wieloma wyzwaniami i często nie wiedzą co robić by zatrzymać u siebie pracowników i przyciągnąć nowych. Jednak żeby być dobrym specjalistą EB trzeba być dobrym strategiem i umieć pokazywać prawdziwą wartość EB i rekrutacji dla biznesu.

Ostatnia zmiana: 14 sierpnia 2023
Autor artykułu
Justyna Pilarczyk
Justyna Pilarczyk
Specjalistka Employer Brandingu na stanowisku juniorskim, z doświadczeniem w HR.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Inne ciekawe artykuły