Aneta Wojtunik

Projektantka multimedialna
Social Media:
Kim jest Aneta Wojtunik?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem projektantką multimedialną i pasjonatką grafiki. 

Na co dzień zamieniam pomysły klientów w atrakcyjne i wpływowe prezentacje. A za pomocą animacji i infografik tłumaczę skomplikowane procesy i buduję wizerunek marek. Moimi głównymi obszarami w grafice są właśnie multimedia, czyli animacje, infografiki i prezentacje.

Z grafiką związałam się poprzez prowadzenie blogów od 2009 roku, a potem własnego fansite’a o aktorce znanej z serialu Gossip Girl na domenie z końcówką „pl” (wow 😉). Na początku projektowałam i kodowałam strony, i w ogóle nie było znane wówczas pojęcie responsywności. Cała strona jak była zrobiona na szerokość 1920 px, tak też wyglądała na telefonie. 😊

W liceum wiedziałam, że chcę się zajmować robieniem właśnie grafiki, a nawet myślałam nad projektowaniem gier! I też z tego względu wybrałam się na studia graficzne w 2015 roku. Podczas tego okresu odkryłam, że 3D jest dosyć żmudne i trudne, a animacja to strzał w dziesiątkę. Później swoją pierwszą pracę dostałam w firmie, która zajmowała się tylko prezentacjami i tak oto odkryłam swoją specjalizację, jaką są multimedia.

Prywatnie jestem molem książkowym i prawdziwym, jedzeniowym labradorem przy stole.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Mój idealny dzień wygląda tak, że od 9-11 mam „focus mood”, czyli skupiam się na najważniejszym zadaniu w ciągu dnia, które poprzedniego dnia zapisałam sobie w Asanie jako CHSS – choćby skały srały, ma być zrobione. 

Od 11 sprawdzam maila i inne bieżączki, a potem przystępuję do innych zadań, które są kolejnymi 2 priorytetami. Priorytety oznaczam zawsze od A1 do A3. B1-B3 to zadania, które dobrze by było zrobić, ale też niekoniecznie. Przy każdym zadaniu piszę sobie ile czasu powinnam na niego poświęcić, ale to różnie wychodzi w praktyce.

Poniedziałki, wtorki i piątki są prawie zawsze poświęcone pracy z klientami. W środy, czwartki i w popołudnie w piątek pracuję też z klientami, ale przy okazji ogarniam sprawy na socjale, blog i pracę w firmę – czyli zastanawiam się co dalej. W międzyczasie kminię też w końcu nad swoim zdalnym produktem, ale wiadomo – póki co klienci zawsze mają pierwszeństwo. 😉

Ostatnim moim największym wyzwaniem jest praca z mnóstwem danych do prezentacji dla inwestorów. Zastanawianie się i rozmyślanie jak najlepiej pokazać inwestowanie to niezła udręka. Lubię w tym przypadku inspirować się wszelkimi infografikami danych, bo to w nich widzę wiele odpowiedzi 😉

Zawsze pracuję z domu, chociaż w końcu myślę, aby wybrać się do kawiarni i sprawdzić, kogo innego można tam spotkać!

Przy pracy graficznej na swoim warto wziąć pod uwagę, że i tak 98% rzeczy uczysz się w biegu i nie ma co się przejmować, gdy na plecach czujesz dreszcz, że „nie wiesz jak to zrobić”. Poza tym, deadline i ludzie są różni, więc nie ma co nigdy planować rzeczy na sztywno. Dlatego mój idealny tydzień nie zawsze jest idealny i często znajduje się w nim miejsce tylko na pracę z bieżączkami i krótkimi deadline’ami.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Myślę, że w branży graficznej ludzie za bardzo skupiają się na grafice – wiem jak to brzmi. A tu chodzi przede wszystkim o komunikatywność i SPRZEDAŻ swoich pomysłów! To, że świetnie obsługujesz programy graficzne nie oznacza, że jesteś już grafikiem. Przede wszystkim za każdą praktyką idzie teoria. Warto poznać najpopularniejsze książki dla projektantów (wspominam o nich na swoim blogu), rozglądać się w psychologicznych aspektach i obserwować guru z innych branż.

Bycie na swoim to też duża odpowiedzialność za promocję swoich działań. Gdy na grupach graficznych spotykam się z pytaniem „co trzeba robić, aby zacząć w grafice” to ci, którzy doradzają, aby „nie zaczynać w ogóle w tej branży” to prawdopodobnie nie wiedzą nic o marketingu, sprzedaży i komunikatywności.

Najważniejszą cechą dla projektanta jest słuchanie i komunikowanie się na każdym z etapów pracy. Poza tym, przyda się też wytrwałość i asertywność. Czasem chce się wziąć na siebie więcej niż się czuje.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

  1. Ucz się sprzedaży i marketingu.
  2. Nie czytaj za często grup graficznych, gdzie widzisz 50 komentarzy pod postem „jak zacząć z grafiką” 😉
  3. Obserwuj innych z pokrewnych branż graficznych, psychologicznych i trenerów umiejętności miękkich.
  4. Znajduj czas na rozwój swoich umiejętności, przynajmniej 2h w tygodniu.
  5. Patrz na to, co źle zrobiłeś, zapisuj i potem wracaj do tych wniosków co jakiś czas, aby sprawdzić, czy znów nie wplątujesz się w podobny schemat.
  6. Jeżeli robisz dobrą robotę, to klienci też się znajdą. Chociaż praca z klientami może być złudna, dlatego w przerwach na zlecenie myśl, jak możesz stać się bardziej niezależnym. A to pierwszy krok do wolności!
  7. Próbuj, eksperymentuj i szukaj swojej specjalizacji. Ostatecznie, nie zajmuj się wszystkim! A przede wszystkim nie dawaj tego publicznie do wiadomości 😉 
  8. Odpoczywaj, bo praca to nie wszystko. Nie pozwól, aby zmęczenie pracą i projektami zaczęło się zbyt szybko. 
  9. Bądź asertywny. Zarówno w pracy na swoim jak i na etacie. Wielu wydaje się, że coś może trwać 5 minut, a przez tyle lat nigdy nic nie zrobiłam w mityczne 5 minut. Dlatego sympatycznie i pewnie stawiaj swoje granice.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Senior marketing project manager
People & Business Consultant, Coach & Mentor, Przedsiębiorca
Dyrektor operacyjny, Konsultant
Przedsiębiorca, Marketer

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery