Beata Mertyn

Sketchnoter, Graphic recorder & konsultant
Social Media:
Kim jest Beata Mertyn?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Zacznę od pytania: jak myślimy? 

Każdy z nas myśli obrazami – nieważne, czy jesteśmy niemowlętami, czy już w podeszłym wieku. Już w czasach prehistorycznych tworzono rysunki (najstarsze datowane w jaskini Lascaux, czy RPA), aby się komunikować z innymi. 

Dzisiaj niewiele się zmieniło – nadal myślimy wizualnie, a wokół nas jest wiele obrazów w postaci reklam, rysunków, graffiti, memów, plakatów, obrazów itd. Nie na darmo mówi się “Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”. Często element wizualny pomaga lepiej nam skojarzyć z tym, co przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy.

Nazywam siebie tytułem “Królowa Map Myśli”. Jestem właścicielką marki “Kosmiczne Mapy”. Poza tym, też jestem ambasadorką Akademii Map Myśli i propaguję wykorzystywanie map myśli w firmach oraz przez twórców i pisarzy.

Jak? Oferuję warsztaty z budowania marki osobistej, tworzę podsumowania z książek oraz prezentacji ludzi (biografie, czy krótkie notki przed prelekcją). 

W  związku z powyższym moją największą pasją jest tworzenie map myśli. Myślę i komunikuję się za pomocą map myśli. Dzięki nim się uczę, planuję, rozpisuję projekty oraz tworzę podsumowania z książek oraz biografii ludzi. Inspiruję też innych do tego samego – każdy może tworzyć mapy myśli na własny użytek. Chodzi o to, aby były dla Ciebie zrozumiałe i przydatne.

Tworzyłam mapy myśli dla pisarzy: Anny Remisz “Ogrodnicy Pozytywnych Zmian” oraz Krystyny Wróblewskiej “22 kłamstwa, w które wierzyłam”. 

Byłam też w krótkim projekcie, gdzie w grupie “Ogrodników Pozytywnych Zmian” (grupa, która łączy ludzi chcących świadomie żyć, wspierających i inspirujących do realizacji celów) tworzyłam mapy myśli co tydzień dla osób, które dzieliły się swoimi marzeniami.

Moje projekty również były związane z podsumowaniami kursów i konferencji: “Happiness at Work 2022”, kurs MIndfulness oraz najświeższy projekt – 92 mapy myśli z “Umiejętności Jutra prowadzony przez Google i SGH.

Wiedza ze studiów Employer Branding (kreowanie wizerunku pracodawcy) pokazała mi jak ważne jest budowanie wizerunku – swojego, jak i firmy – w mediach społecznościowych, dlatego świadomie działam w Social Media. 

Poza pracą jestem wielką miłośniczką rozwoju:  czytam książki, interesuję się neuropsychologią. Codziennie robię min. 10 tysięcy kroków dziennie spacerując lub maszerując nordic walking i podziwiać przyrodę interesuję się turystyką kulinarną (najbardziej czekoladą). Jestem też praktykiem świadomego życia oraz dobrych nawyków i tricków przy stosowaniu technologii. 

Uważam, że z każdej dziedziny i od każdej osoby mogę się zainspirować. Ciężko mi pozostać w jednym miejscu, bo wszystko jest bardzo ciekawe. Dużo inspiruję się od znajomych oraz ludzi z LinkedIna, zabieram wartościowe myśli, co pokazuje mi jedno – każdy z nas może być szczęśliwy, dzięki swojej wyjątkowości 🙂 

Jeżeli ktoś się interesuje Talentami Gallupa to moja pierwsza piątka jest następująca:

Odpowiedzialność, Uczenie się, Maksymalista, Kontekst, Rozwaga.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Wstaję wcześnie, bo od 4:00 jestem na nogach. 

Do stażowej pracy siadam od 7 (gdy z biura) lub o 8 (z domu) i pracuję 8h. Tryb 50% home office pozwala mi na pracę z domu przez połowę miesiąca, natomiast drugą połowę jeżdżę pociągiem do biura w innym mieście. Przed i po zajmuję się mapami myśli i wpisami na social media.

Moje dni się różnią, jednak są stałe punkty dnia:

  • rano po porannej rutynie sprawdzam social media (głównie LinkedIn) i wchodzę w interakcję z ludźmi. Później publikuję treści i zajmuję się tworzeniem map ze zleceń.
  • regularne godziny posiłków pomagają mi odnaleźć się w wirze pracy i zatrzymać! Bo też mam tendencję “utonięcia” i bycia pochłoniętą przez 1 zadanie…

W czasie krótkich przerw od komputera zapisuję pomocy na mapy myśli, czy zapisuję pomysły na wpisy w SoMe. 

Działam w blokach i robię regularne przerwy na rozruch (ruch jest ważny dla kręgosłupa!). Nie lubię monotonii w pracy, więc przeplatam zadania, natomiast gdy jest coś większego, to nie odrywam się od pracy, tylko staram się wykonać zadanie do końca.

Jestem trybem zadaniowca i wolę rozliczać się za efekt, a nie za godziny. W 2. przypadku często może zadziałać efekt Parkinsona, a chodzi o to, aby wykonać pracę efektywnie, w jak najkrótszym czasie.

Dbam o work life balance, więc po pracy idę na spacer, aby głowa odpoczęła od pracy umysłowej i następuje przerwa/ zmiana rodzaju zadań 🙂

Jestem osobą, która lubi dobrze spędzać czas, więc nawet weekendy wykorzystuję planując komunikację w social media i przygotowując wpisy z planu. Zajmuje mi to kilka lub kilkanaście godzin, ale czerpię z tego satysfakcję. Nie zawsze się to uda zrobić w weekend, więc nadrabiam to w ciągu tygodnia.

Gdy zaczynam je przygotowywać, biorę w ręce kartkę, kolorowe długopisy i…. Puszczam się! Puszczam swoje myśli, fantazję i nie ograniczam się. Ten proces daje mi uczucie flow, lekkość, unoszenie się wśród chmur i czerpanie z tego radości jak małe dziecko. Ten tryb artysty jest wspaniałym uczuciem, który uwielbiam!

Najpierw przelewam wszystkie myśli na papier/ do programu, następnie je porządkuję i decyduję, czy je porządkuję. Później dodaje kolory i rysunki (czasami w trakcie, jeżeli mam ciekawy pomysł na zwizualizowanie). Dodaję kolory, rysunki, linkuję z wartościowymi artykułami, wideo, podcastami, aby łatwiej, szybciej i na długo zapamiętywać treści.

Gdy stworzę taką mapę myśli to ją odkładam i wracam do niej później, z innym spojrzeniem, bo mogą się trafić literówki, czy dokonuję modyfikacji w grupowaniu gałęzi.

Te drugie mają taki cel, aby łatwiej dzielić się mapami z ludźmi, edytować, aktualizować, czy udostępniać szybko, jednak wartość sentymentalna wynikająca z papierowej mapy myśli jest bezcenna i feedback od odbiorców jest bezcenny. 

Kiedy dzielę się mapami myśli z innymi, muszę pamiętać o tym, że moje skróty myślowe muszą być zrozumiałe dla innych, ale żeby nie było za dużo informacji, więc jest większe wyzwanie, ale też większa nagroda!

Na ten moment łączę mój biznes z mapami myśli i staż w firmie produkcyjnej. Docelowo dążę do rozwoju i skupianiu się w 100% na Kosmicznych Mapach.  

Aktualnie tworzę mapy dla Konrada Gadziny do jego książki “InspiracJA”, a za niedługo dla Adama Kina do jego 2 poradników: “MIstrzostwo Umysłu” oraz “Poradnik Mistrzowskiego Życia”.

Ruszyłam też z projektem “80 biografii mistrzów”, gdzie co tydzień będę przedstawiać sylwetki omnibusów (osób z wieloma zainteresowaniami), które zasłynęły wybitnymi osiągnięciami w jednej lub więcej dziedzin. Wszystko w formie map myśli.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Poniżej listy kompetencji twardych, miękkich i cech, które są przydatne w mojej pracy:

Kompetencje twarde:

  • znajomość Excela – edycja i tworzenie wykresów oraz wykorzystywanie Power Query będą przydatne przy analizie dużych zbiorów danych
  • obsługa programów: PowerPoint, Canva, Mindmeister (program do tworzenia map myśli online) – tworzenie ciekawych materiałów wizualnych
  • narzędzia Microsoft Office oraz odpowiedniki na dysku Google – poza wcześniej wymienionymi to jeszcze Word, Arkusze Google, Google Slides, Dokumenty Google – nie wszystkie opcje są dostępne w wersji chmurowej, więc warto znać obydwie grupy narzędzi, aby móc wykorzystywać je w pełni efektywnie 
  • znajomość i stosowanie skrótów klawiszowych – zarówno w Windows/ Mac, jak i ww. programach. Usprawnia to pracę i poruszanie się pomiędzy wieloma oknami na komputerze
  • bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – od ukończenia licencjatu to jest umiejętność, którą doceniam każdego dnia; pomaga mi w szybkim przelewaniu myśli do komputera

Kompetencje miękkie:

  • myślenie wizualne – kreatywność, puszczenie wodzów fantazji i odwaga tworzenia pomogą Ci w wielu dziedzinach – od sztuki, po edukację, aż po analizę danych.
  • działanie w oparciu potrzeb dla innych; liderstwo służebne – nie tylko ”sztuka dla sztuki”, ale też wnosić realną wartość dla innych, czyli dawanie wędki, zamiast ryby, aby usamodzielnić ludzi 
  • szybkie reagowanie na zmiany; wykorzystywanie okazji – okazje są jak pociąg – podjeżdża i Ty decydujesz, czy do niego wsiądziesz, czy nie. Tylko może nie podjechać ponownie 🙂
  • benchmarking/ naśladowanie – obserwacja, zabranie tego, co z nami rezonuje i wdrożenie u siebie
  • feedback – przyjmowanie oraz odwaga jego przekazywania
  • aktywne słuchanie i zadawanie pytań – w celu zrozumienia potrzeb innych oraz istoty problemu
  • umiejętność przekazywania informacji krótko, treściwie i na temat – świat idzie w kierunku “instant”, więc trzeba pracować nad umiejętnością
  • komunikacja w j. angielskim – w celu komunikacji z innymi ludźmi, dowiadywać się o nowinkach, czy nowych trendach oraz czerpać wiedzę z zagranicznych źródeł.

Cechy:

  • otwartość na nowe rozwiązania i rozwój – jeżeli nie rozwijasz się, to się cofasz, bo cały świat idzie dalej, a Ty stoisz w miejscu
  • zwracanie uwagi na detale – mówi się się, że “diabeł tkwi w szczegółach”, natomiast trzeba podejść do tego zdroworozsądkowo 🙂
  • działanie – lepiej przedstawić coś niegotowego w 100% niż czekać z perfekcyjnym pomysłem, aż będzie gotowy. Inna interpretacja tego punktu to nie odwlekaj wykonania zadania, tylko zrób je od razu. Nie taki diabeł straszny jak go malują.
  • sumienność – gdy coś obiecam sobie i innym to dotrzymuję słowa. Można na mnie liczyć w tej kwestii.
Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Szczęśliwa 13:

  1. Szukaj swojej pasji – tego, co lubisz robić. Chodzi o to, aby dążyć do tego, co sprawia nam satysfakcję, bo bez niej nie będziesz szczęśliwy i będzie Ci ciężej stawiać czoła wyzwaniom dnia codziennego. Ludzie są różni i co innego może ich fascynować. I TO JEST PIĘKNE w świecie!
  2. Bądź asertywny – gdy stawiasz granice pokazujesz, że zależy Ci na innych
  3. Analizuj i wyciągaj regularnie wnioski– miej swój wewnętrzny radar (intuicja), aby wiedzieć w przyszłości, w którym kierunku iść, a od czego uciekać. Patrz jakie są skutki Twoich działań i myśli – czy wspierają Cię, czy wręcz przeciwnie?
  4. Nie jesteś zupą pomidorową, żeby Cię wszyscy lubili – ludzie mają Cię szanować, a nie lubieć
  5. Stosuj zasadę 3x Wygrana – działaj w imieniu dobra dla siebie, dla innych i dla świata. Gdy zmieniasz siebie, wpływasz na innych ludzi, a to sprawia, że świat się zmienia.
  6. Któż to wie, co jest dobre, a co złe – jedna sytuacja może być interpretowana inaczej przez 2 osoby. Ba! – nawet jedno zdarzenie może skłonić do innych wniosków z perspektywy czasu. I kto tu jest mądry?
  7. Nic nie trwa wiecznie, ale życie się toczy dalej – są lepsze i gorsze momenty, ale wierzę, że wszystko dzieje się po coś. Od nas zależy czy skupimy całą energię na tym, czy życie dało mi w kość, czy przekujemy smutek/ złość w coś produktywnego 
  8. Szanuj siebie – TY jesteś jedyną osobą, z którą spędzasz najwięcej czasu i Twoje zdanie na Twój temat powinno być dla Ciebie najważniejsze
  9. Bój się i rób – jeżeli się boisz, nie masz odwagi, to postaw chociaż mały krok w kierunku, który Cię woła. Zobaczysz co się dalej stanie, a zawsze masz możliwość powrotu #małymikrokamidoszczęścia
  10. Nie blokuj się na emocje – one są dla Ciebie informacją, czy coś jest OK dla Ciebie, czy nie; najważniejsze jest to, jak się czujesz. 
  11.  Pracuj nad swoją marką osobistej w sieci – bądź widoczny w sieci i dziel się wartościowymi treściami, nieważne na jakim portalu: Facebook, LinkedIn, TikTok, Instagram etc. #socialselling
  12. Jesteś CUDem do odkrycia, nie problemem do rozwiązania
  13. I na koniec 3 słowa: Akceptuj, Doceniaj, Bądź wdzięczny

Częstuj się!

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Przedsiębiorca, Marketer
Digital marketing lead, CEO
Digital product designerka
Marketer B2B, Szkoleniowiec

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery