Od 7 lat pracuję w IT w roli Product Ownera i Scrum Mastera. Przechodziłem przez różne modele pracy, od firm produktowych przez software house aż po administrację publiczną. Od start-upu, przez MŚP i globalną korporację aż po Kancelarię Premiera. Tworzyłem produkty B2B, B2C i G2C.
Poza praktyką zdobywam wiedzę teoretyczną, posiadam certyfikaty m.in. PSM I, AgilePM i SAFe, a także jestem absolwentem studiów z zarządzania ze specjalnością zarządzania projektami.
Mam za sobą organizację i wystąpienia na konferencji, prowadzanie warsztatów, czy mentoring na hackathonach.
Od 3 lat współtworzę Softie – szkołę IT, która wprowadziła do IT dziesiątki nowych osób.
Jako Scrum Master dbam o jak najlepszy przebieg pracy w procesie developmentu, pilnuję by praca odbywała się według zasad, struktur i wewnętrznych ustaleń.
W zakres moich obowiązków wchodzi facylitacja eventów scrumowych, organizacja pracy zespołów i utrzymywanie stałego kontaktu z klientami.
Dodatkowo pełnię rolę (Proxy) Product Ownera, gdzie równolegle w kilku projektach przygotowuję zespoły do pełnego zrozumienia kontekstu biznesowego i dbam o poprawność oraz aktualność wymagań biznesowych. Pracuję z klientami nad budową przejrzystego Backlogu i weryfikuję, czy wymagania są zgodne z designem (makietami UX/UI), a następnie, czy implementacja jest zgodna z założeniami i wizją klienta.
Przeprowadzam też warsztaty Product Discovery na wstępnym etapie projektu, podczas których definiuję z klientami wizję i cele biznesowe projektów oraz ustalamy zakres projektu. Po warsztatach przygotowuję listę wymagań funkcjonalnych, by w momencie startu projektu móc dostarczyć wymagania wraz z dokumentacją do zespołu developerskiego.
Zakres obowiązków i umiejętności w pracy Product Ownera i Scrum Mastera jest bardzo szeroki – z jednej strony trzeba być bardzo otwartą osobą, ciągle nastawioną na zmiany, nowe pomysły stakeholderów, zmieniające się środowisko, a z drugiej trzeba pilnować uporządkowanych struktur procesów rozwoju oprogramowania.
Pod kątem umiejętności miękkich na pewno trzeba być osobą zorganizowaną, proaktywną, komunikatywną i odważną. To praca na linii klient <-> zespół, a więc zakres odpowiedzialności i problemów pojawiających się w trakcie pracy nad projektem jest bardzo szeroki.
Istotną rolę odgrywa zrozumienie metodologii Agile i obycia w środowisku developerskim. Poznanie zasad Scruma (poznanie Scrum Guide’a), Design Sprintu, czy wszystkich kroków wykonywanych podczas Product Discovery Workshop są obowiązkowe – w codziennej pracy korzystam z wielu narzędzi potrzebnych do zarządzania wymaganiami.
W pracy nad wymaganiami pomaga mi znajomość takich narzędzi, jak Jira, Productboard/AHA, Confluence/Notion, Trello, Miro, czy Figma. Lista aplikacji jest dużo szersza, ale te kilka stanowi podstawę w branży.
Dodatkowo praca PO wymaga znajomości analityki, by jak najlepiej rozumieć potrzeby użytkowników. Weryfikację zachowań ułatwiają nam takie narzędzia, jak Google Analytics, czy HotJar.
Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!
Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery