Jakub Chmielecki

Główny księgowy, Content writer
Social Media:
Kim jest Jakub Chmielecki?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem Głównym Księgowym w instytucji kultury, która musi prowadzić pełne księgi rachunkowe. Na tym stanowisku pracuję od 2 lat.

Wcześniej zdobywałem doświadczenie podczas pracy w różnych jednostkach samorządu terytorialnego. Każde z poprzednich stanowisk było związane z finansami i rachunkowością.

Teraz odpowiadam za obsługę księgową, w tym terminowe rozliczanie podatków i składek ZUS. Przygotowuję sprawozdania do GUS, coroczny bilans oraz rachunek zysków i strat. Biorę też udział w przygotowaniu budżetów na kolejny lata.

Oprócz pracy na etacie mam dodatkowe zajęcie w biurze rachunkowym. Prowadzę tam księgowość dla innych firm, korzystając z wiedzy zdobytej podczas pracy.

A że lubię też pisać, to jako copywriter tworzę specjalistyczne artykuły o księgowości i podatkach dla zewnętrznych firm z branży księgowej i HR.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Pracę zaczynam od sprawdzenia stanu środków na rachunkach bankowych. Monitoruję też stan płatności. W przypadku opóźnień przekazuję listę nieopłaconych faktur do osoby zajmującej się miękką windykacją. Sprawdzam czy wszystkie faktury zakupowe zostały opłacone w terminie.

Co miesiąc sprawdzam uzgodnienia na kontach księgowych. Daje to wgląd w stan finansów firmy. Można wtedy też wyłapać ewentualne błędy w księgowaniach.

Newralgiczne termin to 15. dzień miesiąca, kiedy muszę przygotować i sprawdzić deklarację do ZUS. Ważne są też 20. i 25. kiedy muszę zapłacić odpowiednio podatek dochodowy i VAT. Do tego czasu wszystko musi być wyliczone i sprawdzone, żeby przelać środki w odpowiedniej wysokości.

Pracuję hybrydowo, bo dzięki programom w chmurze księgować można z dowolnego miejsca. Niemniej jednak fizyczna obecność w firmie też jest potrzebna, żeby ogarnąć wszystkie papierowe dokumenty.

Księgowość jest moją pasją. Dlatego po godzinach dzielę się swoją wiedzą w artykułach, które tworzę jako copywriter, a w zasadzie content writer.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Do objęcia stanowiska Głównego Księgowego niezbędne jest doświadczenie.

W sektorze publicznym reguluje to ustawa o finansach publicznych. Zgodnie z przepisami trzeba mieć wykształcenie wyższe z ekonomii i 3 lata doświadczenia w księgowości lub ekonomiczne wykształcenie średnie i 6 lat doświadczenia w księgowości.

W sektorze prywatnym nie narzuconych wymagań, ale pracodawcy będą wymagać wyższego wykształcenia i co najmniej kilkuletniego doświadczenia w zawodzie.

Ważna jest odporność na stres, analityczny umysł i umiejętność kierowania pracą w zespole. Terminów na złożenie deklaracji podatkowych nie można przesuwać, a brak zapłaty w terminie podatków i składek ZUS skutkuje naliczeniem odsetek.

W copywritingu przydaje się jasne tłumaczenie zawiłych spraw oraz wiedza z zakresu SEO.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Praca w biurze rachunkowym to szkoła życia jeśli chodzi o księgowość. Poznasz tam najróżniejsze przypadki. Co prawda najczęściej jest to niskopłatna praca, ale da Ci doświadczenie niezbędne w dalszej karierze.

W copywritingu nie liczą się ukończone szkoły czy kursy. Najważniejsze jest portfolio i marka osobista. Jeśli możesz pochwalić się artykułami podpisanymi Twoim imieniem i nazwiskiem, to tym lepiej dla Ciebie.

Niemniej jednak jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, to możesz spróbować zmonetyzować swoje doświadczenie oraz wiedzę i żądać wyższych stawek za swoje teksty.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Marketer, Przedsiębiorca
Dyrektor operacyjny, Konsultant
People & Business Consultant, Coach & Mentor, Przedsiębiorca
Twórca treści, prezenterka

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery