Joanna Łopuszyńska

Edukatorka finansowa
Social Media:
Kim jest Joanna Łopuszyńska?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Pokazuję dorosłym i młodzieży jak poruszać się świadomie w świecie finansów osobistych.

Wcześniej przez 10 lat pomagałam klientom zabezpieczyć się finansowo przed skutkami różnych zdarzeń losowych. Jak to mówią „przynoszę pieniądze do domu gdy wydarzy się coś złego ale pod jednym warunkiem, trzeba je wcześniej u mnie zamówić”. To właśnie klienci spowodowali mój rozwój w kierunku dzielenia się informacjami z zakresu planowania finansów osobistych.

No moim zawodowym koncie są szkolenia, które prowadziłam dla nauczycieli uczących przedsiębiorczości „Co uczniowie powinni wiedzieć o emeryturze” i  „Budżet gospodarstwa domowego”. Prowadziłam warsztaty dla pracowników w firmach o różnych specjalizacjach gdzie kluczowym założeniem pracodawcy było wsparcie pracowników w zakresie wiedzy i kompetencji z zakresu finansów osobistych. Stworzyłam warsztat dedykowany rodzicom, którzy w świat finansów mają ochotę wprowadzić swoje dziecko. Tak by młode osoby z uśmiechem na twarzy nauczyły się w nim poruszać i go rozumieć. Najczęstszą formą wybieraną przez klientów są indywidualne konsultacje, podczas których możemy dostosować narzędzia dobrane indywidualnie pod klienta by osiągnąć najbardziej optymalny efekt.

Moją pasją jest pomoc innym w znalezieniu jak najprostszej i działającej metody poznania i poruszania się we własnych finansach.

Prywatnie jestem mamą dwójki ciekawych świata dzieci i żoną strażaka, który uwielbia aktywność sportową. Lubię spędzać czas na świeżym powietrzu i czytać książki.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Moja praca to kilka form dzielenia się wiedzą z zakresu zarządzania finansami osobistymi.

  • Konsultacje i szkolenia dla rodziców, którzy chcą w świat finansów z uśmiechem na twarzy wprowadzić własne dzieci.
  • Konsultacje i szkolenia dla dorosłych, którzy mają ochotę przyjrzeć się swoim finansom i zacząć poruszać się w nich świadomie. Wykorzystać swój potencjał do tego by nimi zarządzać wykorzystując poznane techniki i metody.
  • Szkolenia/warsztaty dla firm, które chcą swoim pracownikom zapewnić możliwość poznania sposobów i mechanizmów wspierających poznanie i zarządzanie finansami osobistymi.

Najbardziej w swojej pracy lubię jej proces a potem końcowy efekt. Przeważnie już podczas spotkania pojawiają się pytania ze strony uczestników o ich konkretne wyzwanie. Po czasie pojawia się uśmiech i błysk w oku bo realizacja działań powoduje efekt, którego niektórzy nawet na początku się nie spodziewają.

Warto wiedzieć, że samo szkolenie czy konsultacja podnosi poziom wiedzy i poznanie metod jednak nie gwarantuje efektu. On pojawia się gdy samodzielnie „kursant” zastosuje zasady i będzie systematycznie działał w kierunku poznania swoich finansowych nawyków i skierowania ich na właściwe tory. Ja mogę go w tym procesie wspierać i korygować działania.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Lubię ludzi, lubię ich poznawać. To bardzo ułatwia moją pracę.

Umiejętność przekazywania informacji w różny sposób niezwykle się przydaje. Czasami mówię obrazami, czasami je rysuję. Czasami łączę i jedno i drugie.

Słuchanie innych to kolejna cecha, którą warto posiadać. Pozostawienie przestrzeni dla „kursanta” daje ogromną szansę na poznanie jego indywidualnej sytuacji i dostosowanie formy przekazu do jego sytuacji. Cierpliwość, otwartość i brak oceny bardzo pomagają. Każdy moment życia jest dobry by zacząć poruszać się świadomie w finansach – moim zadaniem jest pokazanie narzędzi, które na to pozwalają.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Na początku drogi w roli edukatora warto posłuchać ludzi. Potem na podstawie ich potrzeb tworzy się produkt czy usługę.

Warto znaleźć kogoś, kto już był w podobnym miejscu do którego chcemy dojść. Może jest szansa na to, by podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Nigdy nie zatrzymuj się w swoim rozwoju. On jest nieodłączną częścią pracy edukatora. Zmieniający się świat się nie zatrzyma – warto być na bieżąco w tych zmianach.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Business development manager
Marketerka, CEO Priders, agencji marketingu inkluzywnego
Analityk rynku
Szaman marketingu

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery