Kacper Sieradziński

Programista, Edukator
Social Media:
Kim jest Kacper Sieradziński?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Kiedy podejmowałem decyzję dotyczącą mojej przyszłości miałem na uwadze dwa bieguny. Z jednej strony czując potrzebę wyżycia się kreatywnego rozważałem zdawanie do szkoły aktorskiej, a z drugiej ze względu na zamiłowanie do programowania rozważałem zawód programisty. 

Życie zweryfikowało moje plany jeszcze w Liceum. Pracowałem wtedy głównie z PHP i już w wieku 16-17 lat podpisałem moją pierwszą umowę o pracę.  Jestem absolutnym samoukiem. Nie ukończyłem studiów Informatycznych. Wszystkiego nauczyłem się sam lub od kolegów z zespołów. Wynika to z przekonania, że moim zdaniem najlepszą metodą nauki jest praktyka. Tak naprawdę jedyne czego potrzebujesz, by osiągnąć sukces to dyscyplina, samozaparcie i traktowanie porażek jako kolejnych lekcji, a nie jako metę.

Obecnie mając 35 lat pracuję na własny rachunek. Łączę trzy obszary: jestem programistą, prowadzę szkolenia na żywo oraz online, a także jestem Youtuberem i uczę programowania na moim kanale Youtube.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Obecnie pracuję w pełni zdalnie z domu, w ramach własnej działalności, którą prowadzę z moją żoną Aliną. Pracuję jako programista, nagrywam szkolenia oraz pomagam firmom wybierać właściwe rozwiązania informatyczne.

Głównym obszarem Dokodu.it, naszej programistycznej szkoły, która liczy już ponad 1100 kursantów jest nauka programowania w Pythonie. 

Misją naszej firmy jest stworzenie najlepszej ścieżki kariery w Polsce dla osób, które rozpoczynają naukę programowania od podstaw. Składa się ona z kolejnych naszych produktów. 

Są nimi: podstawy programowania (pystart.pl), następnie podczas kursu skumajbazy.pl uczę korzystania z PostgreSQL by ostatecznie skupić się na bardziej zaawansowanych elementach języka podczas innych szkoleń online.

Jestem fanem pracy asynchronicznej: preferuję czat ponad spotkanie lub rozmowę. Wszystkie prowadzone przez nas kursy są więc nagrane, aby osoby w nich uczestniczące nie musiały zobowiązywać się do uczestnictwa w nich w konkretnych godzinach. Co więcej mogą odtwarzać każdą lekcję bez żadnych ograniczeń.

Wraz z Aliną wspierając się freelancerami, odpowiadamy za cały proces tworzenia szkoleń od pomysłu do montażu oraz sprzedaży wszystkich naszych cyfrowych produktów.  

Największym wyzwaniem naszej działalności jest dostarczanie wartościowych treści oraz trafianie do nowych osób zainteresowanych taką ścieżką kariery.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Programista

Niezwykle popularnym jest stwierdzenie, że aby być programistą trzeba być bardzo dobrym z matematyki. Moim zdaniem jest to półprawda. Wszystko zależy od tego jakim działem informatyki czy programowania chcesz się zająć. 

Moim konikiem jest tworzenie aplikacji webowych i przyznam z ręką na sercu, że szczytem potrzebnej mi wiedzy matematycznej jest logika oraz rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą. 

Umiejętności, które są dla mnie kluczowe poza samym programowaniem to znajomość języka angielskiego. Pracuję z klientami z całego świata, bez jego znajomości bym nie przetrwał. Jeśli chodzi o poziom jego znajomości to pisałem o tym kilka razy w mediach społecznościowych. Polecam poszukać na Linkedinie lub Facebooku.

Jeśli dopiero szukasz swojego miejsca w świecie i myślisz o tym zawodzie to pomyśl też czy lubisz spędzać czas przed komputerem. Jeśli po 3-4h Cię to męczy to może być to znak, że to nie jest dobra praca dla Ciebie.

Trener / Youtuber

Tu na pewno kluczowa jest umiejętność przekazywania wiedzy, opowiadania historii, motywacji, po prostu praca z ludźmi. Jako introwertyk miałem z tym na początku bardzo duży problem i praktycznie każde szkolenie muszę “odreagować”. Jednak jest to strefa komfortu, z której bardzo lubię wychodzić. 

Przydaje się też dobre oko do tworzenia kadrów, umiejętność korzystania ze sprzętu jak mikrofony, kamery (aka. więcej sprzętu niż talentu), no i brak oporów przed wystąpieniami publicznymi.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Drogi Kacprze..  piszę do Ciebie tę wiadomość z przyszłości. Mimo, żę minęło ponad 15 lat dosyć dobrze pamiętam Cię w tamtym momencie, bo bardzo dobrze pamiętam rozterki jakie obecnie przeżywasz.

Po pierwsze “uwierz w siebie”. To, że na świecie są inni ludzie, którzy mają umiejętności przewyższające Twoje nie oznacza, że jesteś gorszy. To dobrze, że chcesz być najlepszy, ale to nie oznacza, że dla Ciebie nie będzie miejsca na rynku.

Po drugie “nie szufladkuj się”. Masz wiele umiejętności, które możesz wykorzystywać i łączyć ze sobą. To, że ciągnie Cię na scenę i do komputera wcale nie oznacza, że nie możesz wykonywać tych dwóch rzeczy na raz.  Skup się najpierw na jednej, a na drugą też może przyjść pora. To, że w jakimś momencie życia wybierasz inną drogę nie musi być wyborem ostatecznym.

Po trzecie “jak najwięcej aplikuj i obserwuj rynek“: Oferty pracy opisują kogo firmy chcą zatrudniać. Rozwijając się warto sprawdzać czego w danym momencie potrzebuje rynek i jakie umiejętności są kluczowe. Nie marnuj czasu na technologie, które nie pojawiają się w ofertach pracy tylko dlatego, że wydają się fajne (Yii). Skup się lepiej na tym co jest potrzebne. Realizuj taki “Job offer driven self development”

Ostatnie, co bym sobie powiedział to bym zaufał przeczuciom i postawił więcej na Leicester City oraz kupił bitcoiny 😃

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Founder David’s Methods
Marketer, Przedsiębiorca
Workplace culture designer
Marketer, Twórca, Przedsiębiorca

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery