Karolina Brzyska

Creative director
Social Media:
Kim jest Karolina Brzyska?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Pracuję na stanowisku Creative Director w agencji filmowej Brzysky Films. Firmę prowadzę wraz z moim mężem, wspieramy przedsiębiorców w zakresie tworzenia materiałów filmowych, contentu na social media, projektów graficznych, ilustracji czy identyfikacji wizualnych. Od niedawna do naszych usług wprowadziliśmy także tworzenie stron internetowych, które charakteryzują się opracowaniem projektu graficznego od podstaw, bez korzystania z szablonów dostępnych na rynku. 

Specjalizuję się w opracowywaniu koncepcji kreatywnych dla naszych projektów. Moja praca to złożony proces, który rozpoczynam od briefu, audytu i analizy rynku czy środowiska, w którym przygotowane przez nas materiały będą funkcjonować.

Moja praca rozpoczęła się w sumie przez przypadek. Pomimo iż zawsze miałam styczność z pracami kreatywnymi nigdy nie brałam pod uwagę rozwijania się zawodowo w tym kierunku. Mój pierwszy scenariusz napisałam pięć lat temu, nie znając zasad czy trendów. Z perspektywy czasu całe szczęście twierdzę iż był on trafiony. 

To wspólne działania z moim mężem pomogły mi w rozwoju i doprowadziły do wspólnej decyzji o powstaniu Brzysky Films. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę! Zaczynaliśmy od pracy we dwoje, obecnie nasze działania wspiera pełna obsługa planu filmowego, graphic designer, fotograf czy developer. 

Przez te kilka lat stworzyliśmy setki filmów, zdjęć czy projektów graficznych. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem i doskonaleniem umiejętności w zakresie produkcji filmów reklamowych, produktowych i promocyjnych zaufały nam dziesiątki firm cieszących się obecnie osiągniętymi celami czy to sprzedażowymi, czy podnoszącymi rozpoznawalność marki. Jednym z kluczowych osiągnięć było dla nas zdobycie wyróżnienia na Camerimage Festival.

Moją wydaje mi się najważniejszą cechą, która zdecydowanie pomaga w codziennej pracy jest upartość i konsekwentne dążenie do celu. Śmiało mogę powiedzieć, że praca to moja pasja. 🙂

Tworzenie filmów to zarazem ciekawy, kreatywny jak i trudny temat. Doskonale odnajduję się w projektach wymagających pomysłowości i niecodziennego podejścia. To wspólnie osiągnięty cel i osiągane wyniki napędzają do działania. 

Zawsze powtarzam, że bez dobrej muzyki nie powstają dobre scenariusze. 😉 Dlatego towarzyszy mi ona na każdym kroku. Nie ma to jak brzmienie winyla w tle. 😉

Na całe szczęście otaczam się pozytywnymi ludźmi, którzy tak jak i ja kochają swoją pracę i wkładają w nią 100% umiejętności i serca!

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Każdy dzień to wyzwanie, choć brzmi to dość “płytko” tak właśnie jest w moim przypadku. Wchodząc do naszego biura wiesz, że czeka na Ciebie wiele rzeczy do ogarnięcia. Często jest to praca “na wczoraj”. 😉

Zaczynam od rozmowy z ekipą, planujemy prace nie tylko nad projektami dla naszych klientów, ale i nad naszymi social mediami. Ustalamy harmonogram działań i wklepujemy go w Trello – to zdecydowanie nasz nieodzowny przyjaciel!

Później zabieram się za koncepcje kreatywne czyli pierwszy krok, który prowadzi do podjęcia współpracy z przyszłymi klientami. Analizuję przesłany brief, tworzę zarys realizacji oraz mood board. Bez tego działania nie ma szans na powstanie trafnych materiałów reklamowych.

Jednym z obowiązkowych punktów dnia jest analizowanie filmów reklamowych, które wypuszczają, no nie ukrywajmy “grubi gracze”. 😉 Od zawsze twierdzę, że podglądanie dużych domów produkcyjnych to świetna lekcja! 

Ci, którzy mnie znają doskonale wiedzą, że jestem mamą. Dlatego pracę łączę z życiem prywatnym i uważam, że świetnie mi to wychodzi! Często nienormowany czas pracy wymaga ode mnie dobrej organizacji i w pewnym momencie opanowałam tę sztukę do perfekcji!

Podczas planów filmowych pracujemy najczęściej w terenie. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to mega zabiegany czas, najczęściej dzień rozpoczynamy od 6:00 i kończymy go grubo po 20:00. Kawa wskazana! Uwielbiam ten czas! Aranżuję przestrzeń, reżyseruję aktorów i koordynuję plan. Wiem, że wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, dlatego tak ważna jest wcześniejsza preprodukcja. Dni nagraniowe to też idealny moment do spotkania się z całą ekipą filmową. 

Postprodukcja to moment dla mnie i Grześka (mojego męża) kiedy wspólnie pracujemy nad montażem i kolorem filmów. I jest to w sumie kolejny “rodzaj” mojego dnia w pracy. W tym czasie odkładam na bok telefon i skupiam się na finalnym efekcie naszej pracy.

Bywają też dni, kiedy totalnie wrzucamy na luz. 🙂

Rozmawiamy, omawiamy pomysły, robimy grilla czy nie robimy nic. I choć wydaje się to być dziwnym zwyczajem w środku tygodnia, to wiem, że jest on potrzebny.

Aby oczyścić głowę, pozwolić sobie na oddech i dzięki temu wrócić do swoich zadań z nowym spojrzeniem.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Daleko mi do wypowiadania się na temat kompetencji. Pracę na moim stanowisku rozpoczęłam od nauki, zdobywania doświadczenia i podglądania najlepszych.

Są jednak takie cechy bez których nie odnalazłabym się w tej pracy. 🙂 Zdecydowanie upartość, odporność na stres i szybka analiza sytuacji.

Zdarzają się momenty, kiedy coś pójdzie nie tak, i to jest normalne! Zacznie padać deszcz, coś się wysypie, czy helikopter nie doleci (tak było!), ale najważniejsze to znaleźć wyjście z sytuacji. Szukać rozwiązań, nie poddawać się a co za tym idzie mieć głowę na karku!

Równie ważną cechą jest umiejętność słuchania. Kiedy zamykasz się tylko na swoją wizję, pomysł czy tok rozumowania praktycznie nie masz szans na dobrą współpracę czy porozumienie ze współpracownikami. W tej pracy należysz do teamu, samemu ciężko jest cokolwiek osiągnąć. Każda jednostka tworzy całość i tego się trzeba trzymać!

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Jedną z rad, którą bym sobie dała, to nie poddawaj się i nie daj sobie wejść na głowę.

Pewnie jest kilka projektów, w które włożyłam całe swoje serce i nie zostało to zauważone. Pewnie kilka łez się polało, kiedy po mocnym przygotowaniu planu wkroczyło życie prywatne i musiałam oddać projekt w inne ręce lub ktoś go sobie niesłusznie przypisał. 

Po tych kilku latach wiem, że warto jednak było walczyć o swoje. Z szarej myszki, która była dość niepewna zmieniłam się w drapieżnika, który zna swoją wartość. I tego życzę każdemu kto zaczyna kroczyć swoją drogą – poznaj swoją wartość, bądź pewny siebie i walcz o swoje! 

Tak często brakuje nam tej wiary we własne możliwości. Pamiętaj, że każdy z nas popełnia błędy, warto jednak wyciągnąć z nich wnioski, pozbierać się i ruszyć dalej!

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Dyrektor artystyczny, Projektant, Fotograf
Sketchnoter, Graphic recorder & konsultant
Specjalista UX / ecommerce, Podcasterka
Projektantka multimedialna

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery