Kasia Dziadkowska

Generalista HR, Rekruterka
Social Media:
Kim jest Kasia Dziadkowska?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem Generalistą HR, Rekruterką, za którym stoi 16-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno podczas pracy w agencjach doradztwa personalnego jak i w ramach wewnętrznego działu personalnego. 

Obecnie prowadzę własną działalność i wspieram moich klientów w rekrutacji oraz rozwoju ich zespołów. Najczęściej są to firmy, które nie mają swojego działu HR, ale chcą lepiej rekrutować i zarządzać zespołami.

W czym pomagam im na co dzień?

  • w projektowaniu i prowadzeniu procesów rekrutacji
  • w budowaniu i wdrażaniu standardów oraz narzędzi HR związanych z całym cyklem życia pracownika – od rekrutacji poprzez wdrożenie, rozwój, ocenę aż do wyjścia z organizacji
  • w szkoleniu z procesów rekrutacji i kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem
  • w budowaniu dobrego miejsca pracy.

Jestem również autorką narzędzia – Kart rekrutacji – które wspierają w planowaniu rekrutacji i prowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem. Przygotowałam je dla managerów oraz właścicieli firm, którzy sami rekrutują do swoich zespołów, a chcą to robić profesjonalnie i w systematyczny sposób. Są też świetnym drogowskazem i materiałem dla “młodych” rekruterów i wszystkich tych, którzy chcą uczyć się dobrych praktyk rekrutacyjnych.

Lubię mówić, że “robię ludzki HR” – skoncentrowany na ludziach, na ich potrzebach, wartościach, motywacjach. To przecież dla ludzi w tym zawodzie, my – HR-owcy, jesteśmy. 🙂 

Jestem również fundatorką i organizatorką Fundacji BiznesMamy – działam na rzecz kobiet, które łączą życie zawodowe (etat, własny biznes) z wychowaniem dzieci. Współtworzę przestrzeń, w której mogą dzielić się wiedzą, doświadczeniem, pomysłami, wspierać i nawiązywać nowe relacje.

Prywatnie jestem miłośniczką kawy i wszystkiego, co związane z jedzeniem (gotowanie, smakowanie, czytanie o jedzeniu, oglądanie programów kulinarnych, podróżowanie przez smakowanie 🙂 )

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Obecnie tryb mojej pracy i zadania, którymi zajmuję się na co dzień są w dużej mierze uzależnione od projektów, które realizuję. Spróbujmy jednak znaleźć w tym część wspólną 🙂

Najczęściej pracuję ze swojego domowego biura. Czasami jestem również w biurze u swoich klientów – na przykład wtedy, gdy wspólnie prowadzimy rekrutację lub szkolę (choć dziś i wiele szkoleń odbywa się “na onlajnach”). Zazwyczaj pracuję w standardowych godzinach – zaczynam około 8.00 rano i kończę około 15.00. 

Zdarza mi się jednak być przed komputerem popołudniami, szczególnie wtedy, gdy prowadzę rekrutację i chcę kandydatom umożliwić udział w spotkaniach rekrutacyjnych poza ich godzinami pracy. Lubię jednak w swojej pracy to, że godziny jej wykonywania mogę dostosować elastycznie do swoich potrzeb – mój dzień może składać się z nieprzerwanej pracy przez 7-8h lub ten czas dzielę na mniejsze kawałki.

Czym zazwyczaj się zajmuję?

Jeśli prowadzę rekrutację dla swojego klienta, to jestem odpowiedzialna za cały proces – od zebrania potrzeb rekrutacyjnych od managera, który zatrudnia pracownika poprzez zbudowanie pomysłu na cały proces rekrutacji (jak dotrzemy do kandydatów, czym ich przyciągniemy, jaką ofertę dla nich przygotujemy, jak będziemy się z nimi komunikować, jakie etapy i w jakim czasie zrealizujemy etc.) aż do publikacji ogłoszeń rekrutacyjnych, pozyskiwania kandydatów, prowadzenia rozmów rekrutacyjnych i udzielania informacji zwrotnej. Praca w rekrutacji to o wiele więcej niż tylko rozmowa z kandydatem!

Jeśli pracuję nad innymi projektami z obszaru HR (np. tworzę opisy stanowisk, standardy związane z rozstaniem się z pracownikiem, proces wdrożenia do organizacji czy nawet całą strategię HR) to wówczas moja praca podzielona jest na zadania, które wymagają kontaktu z pracownikami w firmie i zadania, które realizuję samodzielnie. 

Takie spotkania z pracownikami mają formę wywiadów indywidualnych, warsztatów w grupie, spotkań. Chcę wówczas jak najlepiej poznać firmę, jej pracowników, żeby adekwatnie zaplanować dla niej rozwiązania. Czasami korzystam też z dodatkowych źródeł wiedzy – organizuję badania ankietowe, zapoznaję się z firmową dokumentacją, procesami. Taka analityczna, systematyczna praca jest też bardzo ciekawa. 🙂

Gdy mam już komplet informacji następuje moment, w którym samodzielnie muszę zebrać całość, podsumować i przygotować rekomendacje czy stworzyć konkretne narzędzie/ opisać proces etc.

Szkolenia wymagają również przygotowania – zarówno merytorycznego jak i organizacyjnego. Przed każdym szkoleniem zbieram informację o potrzebach, uczestnikach, by dopasować do nich treści. Przygotowuję ćwiczenia, merytorykę. Jeśli szkolenie odbywa się online, dostosowuję narzędzia do naszej wspólnej pracy (np. tablice wirtualne, komunikatory). Po przeprowadzonym szkoleniu zbieram informację zwrotną i jestem najczęściej w kontakcie z uczestnikami – wracam do nich, gdy potrzebują dodatkowego wsparcia lub wspólnie chcą przećwiczyć interesujące ich kwestie.

Sporadycznie zdarza mi się praca z osobami indywidualnymi – kandydatami, którzy biorą udział w procesach rekrutacji i chcą się do nich lepiej przygotować. Zajmujemy się wówczas tym, jak dobrze przygotować CV, jak szukać pracy i jak aplikować, jak prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. 

W mojej pracy najbardziej podoba mi się to, że wymaga nieustannego poszerzania wiedzy i nauki, w różnych obszarach, nie tylko związanych stricte z HR. Oczywiście ważny jest dla mnie kontakt z drugim człowiekiem, ale lubię też samodzielną pracę – w moim zawodzie jest w tym dla mnie dobry balans.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

W obszarze HR jest dziś wiele specjalizacji, które wymagają nieco innego zestawu kompetencji, wiedzy czy umiejętności. Ja odniosę się do pracy Generalisty HR – osoby, która zna i wykonuje różne zadania w obszarze tak zwanego “miękkiego” HR.

Na takim stanowisku ważna jest umiejętność komunikacji z różnymi ludźmi – słuchania, zadawania pytań, rozumienia innych, precyzyjnego wypowiadania się, pisemnego formułowania myśli, asertywności. To przydaje się praktycznie we wszystkich działaniach. 

Bardzo przydatna jest choć podstawowa wiedza psychologiczna dotycząca np. błędów w procesie oceny (tu szczególnie w obszarze rekrutacji), komunikacji, motywacji etc.

Dobrze jest orientować się w aktualnych przepisach z zakresu prawa pracy – to pomaga w prawidłowym prowadzeniu procesów rekrutacji, projektowaniu procesów HR czy wspieraniu managerów w ich codziennej pracy z zespołem.

Kolejna ważna rzecz – rozumienie biznesu, w którym pracujemy. To pomaga nie tylko skutecznie prowadzić rekrutację, ale w ogóle być partnerem do rozmowy wewnątrz organizacji. Dlatego warto poznać jak najwięcej procesów w organizacji, czasami doświadczyć ich na własnej skórze, znać otoczenie rynkowe, trendy etc. 

(Do dziś pamiętam doświadczenie z jednej ze swoich pierwszych prac, w której miałam zajmować się m.in. rekrutacją kierowców – tam w ramach procesu wdrożenia do pracy wyjeżdżałam na jeden dzień z kierowcą “w teren”, by poznać jego pracę taką, jaka jest. Żaden dokument, żadna ustna  relacja nie nauczyła mnie na początku więcej o tym zawodzie.)

Na pewno przydatna jest też chęć nauki, nastawienie na rozwój – obszar HR szybko się rozwija, pojawiają się nowe narzędzia, ale ważne jest zdobywanie także wiedzy ogólnobiznesowej. Wbrew pozorom HR to też praca analityczna, z liczbami, więc nie zapominamy o rozwoju i tych kompetencji 🙂 

Ponieważ pracujemy blisko z ludźmi, często słyszymy ich osobiste historie, dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, to według mnie ważna jest otwartość na inną niż moja perspektywę, kultura osobista, takt.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Bardzo dobre pytanie!

Moje rady dla osób, które zaczynają swoją pracę w HR.

  • Obserwuj i ucz się od osób, które mają doświadczenia, na których i tobie zależy.
  • Działaj! Działając najwięcej się nauczysz. (Mówi to osoba, która do dziś, jak ma podejść do nowego tematu, to przeczyta na ten temat wszystko, co jest dostępne 😉 Jednocześnie osoba, która wie, że jak nie zacznie, nie będzie wiedziała, czego nie wie i że “zrobione jest lepsze od doskonałego”).
  • Nie przejmuj się tak bardzo porażkami np. niepowodzeniami rekrutacyjnymi – zdarza się i najlepszym! 
  • … ale wyciągaj z tych doświadczeń wnioski i zmieniaj swoje zachowanie, jeśli to będzie potrzebne,
  • Pytaj innych o informację zwrotną – tych, którzy ci dobrze życzą i tych, którzy są dla ciebie zawodowo ważni.
  • Doskonal swoją komunikację.
  • Nigdy nie przestawaj wierzyć w ludzi 🙂 To dla nich jesteś w tym zawodzie.

A jeśli masz ochotę dowiedzieć się, jakich rad udzieliliby Tobie inni eksperci HR, to zapraszam Ciebie na serię wywiadów, które przygotowałam.

Dowiesz się z nich, jaka ścieżka doprowadziła ich do pracy w tym zawodzie (czasem naprawdę nieoczywista!) i jakie mają rekomendacje dla osób, które dopiero na nią wchodzą. 

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Workplace culture designer
Konsultant, Trener, Praktyk employer brandingu
Przedsiębiorca, Specjalista HR
Specjalista ds. marketingu internetowego

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery