Łukasz Rdzanek

Senior front-end developer, Przedsiębiorca
Social Media:
Kim jest Łukasz Rdzanek?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem Senior Front-end Developerem prowadzącym własną firmę Alpaca in the Code od 2019 roku. Od samego początku rozwijam firmę oferując usługi programistyczne wielu podmiotom – od 2023 roku rozpocząłem proces rozbudowy firmy. Aktualnie świadczę usługi dla takich firm jak LinkGroup, InterCars.

W moim technologicznym stacku znajdują się takie technologie jak: next.js, react, redux, typescript, javascript, node.js, mongoDB, jest, react testing library oraz wiele technologii wspomagających MERN stack. 

Krótko o mnie – całe życie w IT od technikum, po studia magisterskie. Wcześniej zajmowałem się branżą grową i tworzeniem gier na silniku Unity w C#. Moją główną rolą w tamtym okresie był szeroko pojęty Level Design, czyli projektowanie poziomów w grach zaczynając od koncepcji po końcowy detal. Z czasem branża growa okazała się zbyt hermetyczna, zbyt bardzo bazująca na kontaktach i dość problematyczna pod kątem rozpoczęcia kariery, ponieważ potencjalnych firm jest dużo mniejsza, niż w przypadku branży IT.  Zawsze podobało mi się w gamedevie to, że od razu widzę efekt swojej pracy, pracując nad poziomami – więc z czasem odnalazłem w branży programistycznej (dodatkowo lepiej płatnej) odzwierciedlenie moich zamiłowań w postaci front-endu.

Co do osiągnięć – są to bardziej osobiste osiągnięcia, które dla mnie znaczą dość dużo, ponieważ napędzają mnie do ciągłej pracy nad zwiększeniem kompetencji i umiejętności. Takimi osiągnięciami może być certyfikacja front-endowa z firmy Meta oraz certyfikacja Professional Scrum Master (PSM I).

Moją pasją jest pokonywanie szklanych sufitów w branży IT, maksymalizacja rozwoju oraz inwestycja w siebie i w swoją firmę – to wszystko w ramach wykonywanego zawodu, jednak taką ukrytą, największą pasją jest streaming i youtube i mam nadzieję, że uda mi się rozpocząć tam swoją przygodę (jeśli prowadzisz kanał lub social media – odezwij się)

Prywatnie jestem osobą towarzyską, śmieszkową i potrafiącą wytłumaczyć wszelkie kwestie na język łopatologiczny. Nie gryzę i mówię jak jest – zawsze i bez ogródek (brzmi to poważnie, a przecież jestem sympatycznym misiem) 🙂

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Każdy dzień pracy zaczynam od spotkania typu daily o godz. 9:00. Potem standardowo rozpoczyna się czas na implementację zadań. Są dni, które różnią się schematem, ponieważ dochodzą dodatkowe spotkania jak planning, w którym ustalamy co jest do zrobienia na przyszły sprint oraz spotkanie typu refinement.

Podczas spotkań jestem odpowiedzialny za planowanie sprintu dla części front-endowej zespołu, rozwiązanie wszelkich niejasności związanych z zadaniami oraz wsparcie procesu dodatkową wiedzą scrum-masterską.

Aktualnie zajmuję się skuteczną migracją technologiczną projektu z rozwiązań typu css-in-js na tailwinda, likwiduję dług technologiczny oraz dbam o upgrade paczek wspomagających. Buduję również nowe widoki i komponenty, jednak w mniejszym stopniu.

W pracy poza częścią techniczną, w której podejmuję się wyzwań implementacyjnych, uwielbiam współpracę z osobami z mniejszą wiedzą technologiczną i przekazywać tę wiedzę. Pracuję głównie zdalnie, co wiąże się z moją ideologią pracy i dostosowaniem wszelkich procedur w pracy do sytuacji pocovidowej.

Najważniejszą kwestią podczas likwidowania długu jest pełne zrozumienie jakie plusy i minusy pod kątem performance’u, security, kompatybilności daje nam aktualnie zaimplementowane rozwiązanie oraz jak ono ma się do procedury upgrade’u głównego frameworka do najnowszych wersji, które będą wyznaczać nowy standard. 

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Aby zrozumieć jakie umiejętności i cechy są kluczowe w mojej pracy, posłużę się poniższą listą:

Kompetencje twarde:
1. Zaawansowana znajomość podstawowych technologii takich jak: HTML, CSS, Tailwind, JavaScript (z ECMAScript z najnowszymi włącznie), TypeScript, React, NextJS. Te technologie są bazą do pracy i należy je znać maksymalnie dobrze.

2. Umiejętność pisania testów jednostkowych/ integracyjnych – stawiam to na drugim miejscu, ponieważ uważam, że umiejętność bezbłędnej implementacji rozwiązań ma zdecydowanie większy priorytet, niż pisanie testów sprawdzających, które mimo że ważne, mają upewnić developera, że jego rozwiązanie jest wolne od bugów.

3. Praca z AI – sztuczna inteligencja serwowana m.in. przez chatGPT umożliwia skrócenie procesu deweloperskiego. Nie musisz już przysłowiowo “klepać” dużej ilości powtarzalnego kodu, możesz go wygenerować dużo szybciej. Przewiduję, że rozwój AI doprowadzi do zwiększenia szybkości dostarczania rozwiązań, a to przy odpowiednim zastosowaniu umożliwia już dziś, znacznie szybszą implementację. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko wspomagacz pracy – nic nie zastąpi samodzielnie napisanego kodu, który rozumiesz.

Kompetencje miękkie:
1. Umiejętność odważnego zadawania pytań – nie wiesz? Nie czekaj, pytaj. Nie ma głupich pytań. Bardzo często pytanie, może przyspieszyć dostarczenie odpowiedzi, która umożliwi realizację twojego zadania. Czas to pieniądz.

2. Umiejętność dostosowania sposobu wypowiedzi i słownictwa do grupy, w której przebywasz – z deweloperami rozmawia się inaczej niż z biznesem. Wraz ze wzrostem doświadczenia, będziesz mieć coraz większy kontakt z osobami z biznesu / founderami / stakeholderami etc. Dobrze jest umieć z nimi rozmawiać i starać się tłumaczyć wszystko łopatologicznie, na ogół językiem mało technicznym (biznes rzadko zna się na aspektach technicznych na tyle, byś mógł rozmawiać z nim jak z deweloperem).

3. Język angielski – nawet jeśli w twojej pracy nie ma teamu zagranicznego, angielski musisz znać. Nie musisz być orłem, ale weź pod uwagę fakt, że im wyżej będziesz, tym częściej go będziesz używał. Ucz się go ciągle – po 1-2 godzinie w tygodniu, tak aby chociaż utrzymać poziom, na którym jesteś lub powinieneś być (komunikatywne B2).

4. Umiejętność pracy w zespole – umiejętność wytłumaczenia, pomoc w realizacji, rzetelne odpowiedzi na pytania to klucz do sukcesu całego zespołu. Bycie pomocnym spowoduje, że będziesz osobą, z którą ludzie chcą pracować – co wpływa na pozycję w zespole i w firmie. Pamiętaj jednak, że pomagasz “na swoich zasadach” – jeżeli jesteś odpowiedzialny za dowiezienie kilku zadań, musisz je dowieźć zanim zaczniesz poświęcać czas na pomoc innym – to klucz, ponieważ to ty będziesz rozliczany z nie dowożonych rzeczy i nie obronisz tego tym, że komuś pomogłeś / aś. Są od tego wyjątki i dobrze jest znać kulturę w firmie oraz jak przełożeni patrzą na takie zaangażowanie.

5. Posiadanie własnej wartości – wraz z wzrostem doświadczenia i umiejętności, musiszu mieć wypozycjonować własną osobę na szeroko pojętym rynku IT – by wiedzieć, jakie stawki wynagrodzenia są odpowiednie przy twoich umiejętnościach. Musisz mieć odwagę prosić o podwyżkę, gdy to jest zasadne, umieć rozwiązywać problemy w zespole (nie być biernym) oraz nie przywiązywać się do jednej firmy. Prawda jest taka, że w 90% wyższe wynagrodzenia zaproponuje Ci konkurencja, niż podwyższy Ci twój pracodawca / kontraktor. Nie oznacza to, że powinieneś skakać z kwiatka na kwiatek przy każdej możliwej okazji, niemniej jeżeli tylko zaczniesz świadczyć usługi w oparciu o kontrakt B2B, zacznij myśleć jak szef firmy – zmień mindset. Pamiętaj, że ty jak i twoja firma musi przynosić zyski, stąd ekonomia zawsze będzie miała większy priorytet niż zadowolenie i miłe słowa od twojego obecnego przełożonego 🙂 Najważniejsze w tym wszystkim, byś był fair wobec siebie, jeżeli nie posiadasz wysokich umiejętności i po prostu nie jesteś dobrym developerem, to takie podejście przysporzy Ci tylko problemów – wystarczy spojrzeć na roszczeniowe podejście przedstawiane przez niektórych reprezentantów pokolenia “Z” oraz szybkość z jaką wylatują z branży / lub do niej nie wchodzą. Zachowaj pokorę i kodź.

Podsumowując – moje rady sprawdzą się dla osób, z drygiem do programowania oraz naturalnymi umiejętnościami wodzowskimi lub analityczną głową. Niemniej – osoby bardziej wycofane również powinny przeanalizować i przemyśleć sobie powyższe punkty, aby nie przegrywać na rynku.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Ustal własną ścieżkę rozwoju w oparciu o technologie wymagane na rynku:

1. Rób certyfikacje – mimo, że tzw. “papierki” dziś nie mają dużego znaczenia, to wpływają na pozycjonowanie profilu m.in na LinkedIn oraz pokazują osobom z rekrutacji, że jesteś osobą mocno rozwijającą się indywidualnie. Rób certyfikacje! – np. PSM, certyfikaty front-endowe np. z Coursery podbite dodatkowo silną firmą reprezentującą jak np. Meta. Korzystać z porad ikon branży jak np. Kent C. Dodds, lub Dan Abramov – możesz też robić ich kursy (moim zdaniem nie ma niczego lepszego na rynku).

2. Zadbaj o angielski, byś nie musiał potem poświęcać sporej ilości pieniędzy na dogonienie branży.

3. Wszystko wrzuć na LinkedIn – pamiętaj, że rekruterzy używają aplikacji matchujących po słowach kluczowych. Kluczem jest, aby słowa kluczowe rekrutera wyświetliły się na twoim profilu – jeśli masz jakieś projekty, pracujesz gdzieś – wpisz wszystko to na co pozwala Ci NDA, m.in. technologie.

4. Nie bój się pracować za darmo – oczywiście nie w ramach kontraktu czy pracy, ale po 8 godzinach, byś miał siłę i ochotę pisać coś dla siebie, uczyć się czegoś. Jak uda Ci się to wypracować, będziesz robił postępy szybciej niż twoja konkurencja.

5. Nie bój się uderzać w oferty, które na papierze mogą być zbyt wymagające – rekrutacje też uczą i często zaskakują pozytywnie. Pamiętaj, że w branży IT jest wiele osób, które nigdy z tą branżą nic wspólnego nie miały. Często trafiają się osoby, które przyszły do tej branży wiedząc o niesamowitych pieniążkach i dają sobie jakoś radę, oczywiście na ogół słabiej od osób stricte mocno technicznych, ale są w tej branży. Więc jeżeli jesteś na początku swojej kariery lub przychodzisz z zupełnie innej branży i zastanawiałeś / aś się “o kurcze chciałbym zostać programistą” i dalej nie wiesz czy się nadajesz – NADAJESZ SIĘ! Bo twoja konkurencja prawdopodobnie też nie umie tego robić (ale się z czasem nauczyła) 🙂

6. Jeżeli jakaś z rad pomogła Ci nabrać trochę pewności i zacząć – daj znać, złap mnie na LinkedIn, napisz wiadomość, wystaw referencje – co tylko chcesz. Najważniejsze, by mieć szacunek do wszystkich ludzi, a szczególnie do tych, którzy poświęcili wiele lat by to poznać na własnej skórze.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Organizator wydarzeń, Trener komunikacji
Marketer, Strateg, Konsultant
Przedsiębiorca
Neuropsycholożka, HR Business Partnerka, Liderka HR

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery