Marta, z wieloletnim doświadczeniem w HR, obecnie działa jako mentor kariery, pomagając ludziom na różnych etapach ich ścieżki zawodowej, a także jest współautorką edukacji rekrutacyjnej #JakWygrywaćRekrutacje.
Cześć jestem Marta! Miło mi Ciebie poznać i cieszę się, jak nie wiem co, że zatrzymałaś/zatrzymałeś się na moim profilu 🙂
Kim jestem?
Jestem pasjonatką pracy z ludźmi i dla ludzi. Za mną kilkanaście lat pracy w HR, więc praca z ludźmi jest mi dobrze znana. Pilotowałam wiele zmian, słuchałam ludzi, obserwowałam i wyciągałam wnioski. Nieustannie się komunikowałam: rozmową, mailami, filmikami, czy wystąpieniami na dużej scenie.
Moja droga zawodowa zaczęła się w konsultingu, z którego przeszłam do branży produkcyjnej. Przez 10 lat działałam w finansach, z których zrobiłam zawodowego pivota do technologii. Dzięki temu nie obca jest mi różnorodność i elastyczność w poznawaniu nowych środowisk pracy.
Co robię?
Od ubiegłego roku intensywnie pracuję jako mentor kariery i rozwijam się jako #MartaMentorka.
Pracuję z ludźmi na różnych etapach ich ścieżki zawodowej i pomagam w rozwiązywaniu ich dylematów zawodowych. Wspólnie rozkminiamy, co i jak mentee może zrobić z tym, co uwiera w Ją/Jego w zawodowym życiu.
Raz mentee jest maturzysta, który nie wie, co ze sobą zrobić i jaki kierunek kształcenia wybrać. Innym razem jest to student, który nie do końca jest zadowolony ze swojego edukacyjnego wyboru albo nie wie co może zrobić, żeby wejść na rynek pracy.
Pracuję też z osobami, które chcą wrócić na rynek pracy po przerwie.
Trafiają do mnie też osoby mające trudności w znalezieniu pracy i kręcą się w kółko powtarzając wyuczone schematy bez pozytywnych efektów.
Pomagam też osobom przygotowującym się do awansu lub chcące zrobić pivot zawodowy i zmienić branżę.
Jestem także współautorką edukacji rekrutacyjnej dla kandydatów #JakWygrywaćRekrutacje (video pigułki wiedzy, autorskie szkolenie oraz profil na Facebooku Przystanek Kariera).
Jak działam?
W ramach sesji pomagam odkrywać potencjał, ale też planować i realizować plan działań. Każda z tych metorskich ról ma inne zadania w zależności od etapu prac. Osobiście najbardziej lubię fazę odkrywania:
W moich działaniach skupiam się na tym, co dobre i mocne w ludziach i rozwiązaniach.
Pracuję procesowo – krok po kroku, dzięki czemu ludzie widzą sens wspólnego działania i zyskują poczucie, że dadzą radę.
Rozwijam innych poprzez partnerskę relację mentor – mentee, w której jest miejsce i czas na rozmowę, słuchanie i wspólne uczenie się.
Sprawnie wykorzystuję swoje umiejętności zarażania zmianą, by skutecznie przeprowadzać przez nie ludzi.
Wiem też, jak wykorzystać design thinking, by projektować z innymi i dla innych użyteczne rozwiązania zawodowe.
To, co daję od siebie to aktywne słuchanie i umiejętność wygrzebywania istotnych informacji. Jestem ciekawa innych, dlatego sesyjne rozmowy sprawiają mi ogromną przyjemność. Jest też czas na milczenie i słuchanie, tego, co mentee potrzebuje wyrzucić z siebie i powiedzieć na głos. Nie oceniam, rzucam koła ratunkowe, aby pomóc w pracy nad sobą. I to jest clou mentoringu!
Jaka jestem?
A prywatnie … Moje znaki rozpoznawcze to czarne włosy, krótka grzywka i kolorowe okulary na nosie. Jak rasowy Wodnik lubię puścić wodze fantazji i pobujać w obłokach…. Ale wiem kiedy zejść na ziemię i myśleć racjonalnie. 🙂
Jestem długodystansowcem i jak w coś wchodzę to na maksa. Szarpię temat jak Reksio szynkę. 😄 Będę tak długo kminić aż wykminię. „Wchodzę w czyjeś buty”, żeby lepiej zrozumieć tą drugą stronę! Nie lubię komplikować, im prościej tym lepiej.
Po pierwsze moja praca jako mentora kariery to ogromna przyjemność.
Przyjemność pracy z drugim człowiekiem. Rozmowy z nim. Obserwowania zachowań. Słuchania tego, co i jak mówi. Przede wszystkim wyłapywanie tego, czego nie mówi.
Po drugie to praca skoncentrowana na rozwiązaniach, które podpowiadam mentee, a ona lub on zaczyna je testować i adaptować do swoich potrzeb. Często to jest początek uruchamiania przez mentee nowych umiejętności. Dzięki czemu będzie potrafić poradzić sobie w samodzielnym działaniu z zawodowymi zwrotami akcji.
Po trzecie praca z mentee poprzedzona jest moją pracą własną. Planuję co i w jaki praktyczny sposób chcę przekazać mentee. Projektuję ćwiczenia, do których zapraszam mentee w trakcie sesji, ale też które daję w formie zadań domowych do pracy własnej. Bo najwięcej dzieje się między sesjami, kiedy mentee pracuje nad samym sobą, podejmując określone działania zbliżającego do zdefiniowanego celu.
Po czwarte moja praca mentora wymaga ode mnie elastyczności. Nie jestem w stanie zaplanować procesu i poszczególnych sesji w 100%. To jest niemożliwe, bo w pracy rozwojowej człowieka nie ma aptekarskiej dokładności. Ten wspólny rozwojowy proces ma swoje zwroty akcji i czasami trzeba zatrzymać się na dłużej np. na pracy z przekonaniami, żeby złapać energię do dalszej pracy ze swoimi ograniczeniami i wymówkozą.
Po piąte praca mentora kariery gwarantuje różnorodność tematów, więc nie ma nudy.
Raz są to tematy związane z dylematami zawodowymi. Kiedy indziej z brakiem umiejętności i korzystania z nich w zawodowej codzienności. Pojawiają się też tematy związane ze zmianami zawodowymi (np. branży, roli, awansem). Jest też miejsce na pracę z odwagą lub samotnością menadżerską.
Mój szósty element, który cenię to zdalna formuła pracy. Pracuję z ludźmi z różnych stron Polski. Nie ogranicza nas ani dystans, ani czas. Zdarza mi się wyciągać mentee na “mentoring chodzony”, czyli ja w parku we Wrocławiu, a mentee w tym samym czasie drepcze po parkowych alejkach w drugiej części Polski.
Nasze spotkania odbywają się nie częściej niż raz w tygodniu i nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie. Sesje trwają albo 60 minut (opcja dla uczniów i studentów) albo 90 minut (opcja dla osób z doświadczeniem zawodowym). Sesje prowadzę poprzez Google Meet.
Sesje mentoringowe to gadanie o robieniu, żeby zrozumieć sens. Najwięcej jednak dzieje się poprzez robienie, więc bez osobistego udziału mentee i Jej/Jego współodpowiedzialności za efekty tego procesu to się nie uda. Dla wielu mentee jest to trudne w rozumieniu, samo słuchanie o umiejętnościach nie daje nam jej w praktyce.
Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!
Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery