Nicole Tomanek

HR generalistka, Bloggerka
Social Media:
Kim jest Nicole Tomanek?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem entuzjastką HR-u z doświadczeniem zawodowym w korporacji, agencji rekrutacyjnej i w środowisku start-upowym. Ujściem dla mojej pasji HR-owej jest mój blog: HRismatic – Charyzmatycznie o HR z Nicole Tomanek oraz platforma LinkedIn, na której obserwuje mnie niecałe 20 000 użytkowników. 

Jestem stałą bywalczynią konferencji HR-owych, na których występuję w roli prelegentki i moderatorki dyskusji. Na moje nazwisko możesz natknąć się także w raportach branżowych, na łamach których udzielam komentarzy eksperckich i wywiadów. 

Co robię w ramach mojej działalności publicznej? 

Recenzuję i rekomenduję książki HR-we, piszę o dobrych praktykach, obalam mity o HR –  nierzadko poruszając najbardziej kontrowersyjne tematy, takie jak brak feedbacku po procesie rekrutacyjnym, czy sugestię o tym, że nie powinno się “mówić źle” o byłym pracodawcy. 

Swojej aktywności nie ograniczam wyłącznie do specjalistów HR dojrzałych stażem. Moją misją jest szerzenie wiedzy na temat wejścia do branży HR, w związku z czym wspieram studentów uczelni wyższych w wyborze swojej HR-owej ścieżki i w samym wejściu na rynek pracy.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Praca HR-owca składa się zarówno z zadań strategicznych, jak i tych ad hoc. Aby to zrozumieć, warto wyjść od tego czym jest w organizacji HR. Jest on punktem stycznym pomiędzy wszystkimi działami w firmie. Idąc za tą definicją, w HR często będzie od Ciebie oczekiwana natychmiastowa reakcja np. w roli mediatora. Innym razem swoją uwagę poświęcisz pracy głębokiej np. nad kulturą organizacyjną, czy marką pracodawcy. Jednego dnia będziesz pracował/a indywidualnie i w skupieniu, drugiego pomysły będziesz pozyskiwał/a w trakcie zespołowej burzy mózgów. 

Jestem HR generalistką. Co to oznacza? Zajmuję się całościową strukturyzacją procesów HR-owych w firmie. Tworzę strategie rekrutacyjne z dbałością o najwyższe standardy w zakresie doświadczeń kandydata, czyli m.in o to, by wiedział on czego i kogo spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz był świadomy z jakich etapów składa się cały proces. Tworzę także plany pre-onboardingowe, onboardingowe i offboardingowe dbając o kandydatów, którzy zmieniają się w pracowników firmy, a także ex pracowników. Szkolę z tematów takich jak świadome przywództwo, komunikacja bez przemocy oraz kultura feedbacku. Piszę strategie promocyjne i brandingowe kreując pozytywne skojarzenia z marką pracodawcy.

HR pozostawia pole do jednoznacznej specjalizacji oraz działań wszechstronnych. Jak widzisz, każdy z obszarów znajdujących się w zakresie moich kompetencji może być również osobnym zawodem – np. Szkoleniowiec, Specjalista ds. Marketingu, specjalista ds. Employer Brandingu. 

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

W HR kluczowe jest podejście analityczne przy jednoczesnym skupieniu na pierwiastku ludzkim. Choć powszechnie HR jest kojarzony głównie z kompetencjami miękkimi, w praktyce odpowiadamy za implementację i późniejszą koordynację większości procesów w firmie, co wymaga nie lada organizacji i podejścia opierającego się o dane. Co więcej, decydując się na ścieżkę HR-wą będziesz odpowiedzialny/a również za ewaluację i ciągłe udoskonalanie procesów, które wprowadzisz, stąd moja rekomendacja by na start polubić się z danymi i nauczyć się wyciągać z nich wnioski.

Wysoko rozwinięta komunikatywność – Niech nie zwiedzie Cię jednak prostota i powszechność  tego sformułowania. W HR będziesz odpowiedzialny/a za to, by inni pracownicy komunikowali się ze sobą w sposób niedyskryminujący, nieujmujący wagi czyichś kompetencji oraz po prostu transparentny i zrozumiały. Twoje zdolności komunikacyjne muszą być nie tylko na najwyższym poziomie – musisz być również zdolny do tego, by szkolić inne osoby np. w zakresie skutecznych taktyk przekazywania feedbacku oraz komunikacji bez przemocy. 

By z sukcesem wspierać dział HR, musi cechować Cię również wysoko rozwinięta empatia i zdolności mediacyjne – pracownicy będą trafiali do Ciebie z konfliktami wewnątrzzespołowymi oraz tymi na płaszczyźnie pracownik – przełożony. Wymaga to wysokiego poziomu samokontroli, opanowania i kompetencji w zakresie zarządzania konfliktem.

Proaktywność, inicjatywa i zdolności przywódcze – bycie członkiem/inią zespołu HR nad wyraz często wiąże się z koniecznością prowadzenia spotkań i przyjmowania na nich roli wiodącej. Będziesz nie tylko inicjować dane wydarzenia i zmiany, ale również je prezentować, co może wiązać się z częstym zajmowaniem stanowiska na forum publicznym.

A na koniec Cię zaskoczę!

Czy aby pracować w HR trzeba być ekstrawertykiem? Nie! 

HR to na tyle wdzięczna branża, że miejsce w niej mogą znaleźć dla siebie zarówno osoby uwielbiające kontakt z innymi, jak i te ładujące baterie w trakcie indywidualnej pracy. Nie popadając w skrajności – Dla każdego coś dobrego 🙂 

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Lekcja nr 1: HR HR-owi nie równy. Pierwsza rzecz, którą musisz wiedzieć przed wejściem do branży to to, że Twój zakres obowiązków, poziom autonomii, decyzyjności, a nawet sama dynamika realizowanych zadań będzie się diametralnie różnić w zależności od firmy, którą wybierzesz – jej wielkości, profilu, hierarchii i samego zespołu, do którego trafisz. Nie zniechęcaj się! To, że Twoje pierwsze doświadczenie HR-owe jest dalekie od Twoich marzeń nie oznacza, że kolejne może nim nie być. Większość z nas, HR-wców ma zarówno wspaniałe, jak i fatalne doświadczenia w obrębie naszej branży 🙂

Lekcja nr 2: W HR możesz być generalistą. Branża zrzesza osoby zajmujące się wyłącznie szkoleniami, kadrami & płacami, czy rekrutacją, ale również osoby określające swoją specjalizację jako “HR miękki”, czy  “HR twardy” co daje szerszy wybór specjalizacyjny.

Lekcja nr 3: Rozpocznij od networkingu. Bądź o krok przed innymi i już teraz zbuduj profesjonalny profil zawodowy na LinkedIn, zacznij bywać na konferencjach, na których bywają HR-owcy, czytać to, co czytają HR-owcy i obserwować autorytety branżowe, za którymi podążają . “Wgryzienie” się w branżę jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za Twój sukces.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Przedsiębiorca, Marketer
Analityk rynku
Przedsiębiorca, Marketer

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery