Paweł Marszalec

Programista, Twórca
Social Media:
Kim jest Paweł Marszalec?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

W chwili, gdy to piszę, większość mojej pracy skupia się na programowaniu. Celowo zaznaczam, że jest to stan na konkretną chwilę, ponieważ rozwój i nauka nowych rzeczy to moje dwa główne motory napędowe, więc niewykluczone, że za rok moja sytuacja będzie inna 😉

Wracając do programowania, to jest to dość złożona historia. Moim pierwszym planem było, zostanie geodetą, dlatego też wybrałem taki kierunek studiów.

Później okazało się, że na studiach geodezyjnych jednym z przedmiotów było właśnie programowanie. Tak zorientowałem się, że ta droga może być dla mnie bardziej odpowiednia, co w rezultacie skończyło się rozpoczęciem drugiego kierunku studiów na Informatyce Stosowanej.

Pierwszą pracę jako programista dostałem, będąc na 3 roku studiów. Później już poszło z górki.

A może tylko tak mi się wydaje z perspektywy czasu. W końcu w moim życiu było kilka miesięcy, gdy jednocześnie pracowałem na ¾ etatu oraz studiowałem dziennie Informatykę i zaocznie Geodezję.

Aktualnie mam za sobą 7 lat programistycznego doświadczenia i zaliczony udział w kilku dużych projektach.

Gdyby tego było mało, niedawno rozpocząłem własny projekt, którego celem jest edukacja z obszaru nowoczesnych technologii, takich jak automatyzacja i AI, skrojona na potrzeby jednoosobowych biznesów.

Dzięki tak szerokiemu spektrum zainteresowań i aktywności mogę śmiało powiedzieć, że nie grozi mi wypalenie zawodowe.

W weekendy chodzę po górach, co pozwala mi oderwać się od pędzącego świata.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Mój dzień pracy zaczynam zwykle od spaceru z psem. Później średnio 2 godziny poświęcam na rozwój mojego pobocznego projektu, a w okolicach 9-10 przeobrażam się w pełnoetatowego programistę.

Od czasów pandemii pracuję z domu, co znacząco ułatwia mi dodatkowe aktywności obok 8h pracy etatowej.

Praca programisty to w głównej mierze programowanie, przeplatane spotkaniami. 

Dzięki pracy zdalnej mogę dużo lepiej panować nad swoim czasem, a mój komfort pracy wzrósł znacząco w porównaniu do pracy na open space.

Należę do grona osób, które starają się świadomie wykorzystywać swój czas, dlatego poświęcam dużo uwagi, różnym technikom, które pozwalają mi lepiej zarządzać swoimi zadaniami.

Aktualnie stanęło na tym, że każdy dzień dzielę na bloki czasowe z użyciem metody time boxingu.

Dodatkowo każdego dnia rezerwuję w kalendarzu 2h na tak zwaną pracę głęboką, gdzie unikam spotkań i innego rodzaju komunikacji.

To wszystko pomaga mi lepiej wykorzystywać swój czas i unikać zmęczenia oraz przepracowania.

W swojej pracy najbardziej lubię wyzwania i ogrom różnych możliwości pod względem kształtowania swojej kariery.

W branży możesz spotkać naprawdę mnóstwo osób, których kariera potoczyła się w zadziwiający sposób, często trudny do przewidzenia na początku drogi.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

To może zacznę od tego, czego nie potrzeba, aby być programistą, a nie potrzeba na pewno znajomości matematyki, fizyki, czy budowy komputera.

Programistą według mnie może zostać każdy, kto potrafi logicznie myśleć i rozwiązywać problemy.

Jednak to nie wystarczy, aby nauczyć się programować i co ważniejsze być dobrym w swoim fachu i zadowolonym ze swojej pracy.

Nauka programowania wymaga mnóstwo czasu, więc będziesz potrzebować dużo determinacji, wytrwałości oraz umiejętności radzenia sobie z porażkami.

Gdy już uda Ci się zdobyć pierwszą pracę, kluczowa według mnie jest ciekawość i chęć rozwoju.

W tym zawodzie musisz liczyć się z ciągłą nauką nowych rzeczy, a co za tym idzie, musisz lubić to robić.

Oprócz umiejętności twardych niedocenianą częścią pracy programisty jest komunikacja na różnych szczeblach, a co za tym idzie umiejętności miękkie.

Jeśli myślisz, że programista nie rozmawia z ludźmi, to czeka na Ciebie niemała niespodzianka.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Moja kariera rozwinęła się dość szybko i każda z poważniejszych decyzji okazywała się mieć pozytywny wpływ na mój rozwój. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mi pomogły, nie są to jednak rady, które sprawdzą się w każdym przypadku.

Pierwsza wskazówka to odpowiedni dobór pracodawcy i projektów, w których będziesz pracować.

Aktualnie pracuję w mojej 3 firmie, z czego każda z nich to firma produktowa, budującą potrzebny i użyteczny produkt. Wybierając każdą z firm, bardzo dużo uwagi poświęcałem mojej motywacji oraz temu, jak może potoczyć się mój rozwój w takiej firmie.

Druga wskazówka jest taka, żeby nie marnować czasu w miejscu, które nie wspiera Twojego rozwoju. Słyszałem już masę historii, gdzie ludzie marnują swój potencjał w konkretnej pracy, tylko dlatego, że boją się zmian.

Trzecia wskazówka jest taka, że nie każdy potrzebuje studiów informatycznych, aby nauczyć się programować. Mnie się one przydały, jednak nie wiedziałem w tamtym okresie, że są takie możliwości jak np. mentoring. Studia mogę doradzić każdemu, kto jest w wieku do studiowania, tzn. stoi przed wyborem pierwszego kierunku.

Jeśli chcesz się przebranżowić lub tak jak ja studiujesz już inny kierunek, wtedy warto się zastanowić, czy nie ma lepszego sposobu na dotarcie do celu.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

HR generalistka, Bloggerka
Product ownerka, Analityczka biznesowa
Head of SEO & WEB

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery