Kim jest Piotr Tarsa?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Nazywam się Piotr Tarsa i jestem lektorem. Od ponad 5 lat udzielam głosu do filmów i reklam emitowanych w internecie, a także coraz częściej w radiu, kinach i telewizji. Jestem również twórcą internetowym – na swoim Instagramie i TikToku publikuję treści rozrywkowe i edukacyjne. 

Materiały, które tworzę dotyczą języka polskiego, dykcji, filmów oraz pracy głosem. Od niedawna prowadzę własny “Podcast z lektorem”, w którym rozmawiam z zaproszonymi gośćmi i ekspertami z dziedziny dźwięku, filmu i social mediów.

Równolegle do nagrań lektorskich przez 5 lat pracowałem jako operator kamery, montażysta, a w późniejszym czasie – team leader w domu produkcyjnym specjalizującym się w tworzeniu filmów i reklam do internetu. Mam również doświadczenie na stanowisku specjalisty ds. marketingu. Obecnie łączę wszystkie kompetencje i doświadczenie zawodowe, które zdobyłem na przestrzeni minionych lat kreując własną ścieżkę kariery.

W połowie 2022 roku zdecydowałem się na intensywny rozwój swoich social mediów. Dzięki systematyczności połączonej z kreatywnym podejściem uskuteczniam tworzenie zarówno rozrywkowych, jak i bardziej wartościowych treści, które przekładają się na wzrost zarówno zleceń lektorskich, jak i współprac komercyjnych z markami. 

W ciągu niespełna 10 miesięcy od startu mój profil na Instagramie zaobserwowało już ponad 78 000 tysięcy osób, a na TikToku ponad 200 000. Tak pozytywny odzew zarówno użytkowników, jak i marek nieustannie daje mi dużą motywację do szlifowania swojego warsztatu lektorskiego, jak i tworzenia coraz lepszych treści w internecie.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

W chwili pisania tego tekstu jestem na etapie zmiany miejsca zamieszkania z Krakowa na Warszawę. Ze stolicą wiążę swoją zawodową przyszłość, a czy to faktycznie się uda – pokaże czas, ale jestem pełen pozytywnej energii 😊. Każdy mój dzień wygląda inaczej, nie ma powtarzalnego rozkładu zajęć i ścisłego harmonogramu. 

Praca lektora połączona z działalnością w internecie to nieustannie nowe projekty i wyzwania. Mam jednak swoją poranną rutynę, w skład której wchodzi rozgrzewka aparatu mowy oraz minimum 30 minut treningu łamańców językowych lub czytania tekstów. To ważne, aby codziennie być w dobrej dyspozycji do nagrywania.

Rzeczy na mojej liście zadań na dany dzień codziennie się różnią, ale można wyszczególnić takie jak: realizacja zlecenia dla klienta w zewnętrznym studiu nagraniowym, nagranie w domowym studiu, przygotowanie scenariuszy materiałów na social media, nagrania, postprodukcja i publikacja filmów, postów czy odcinków podcastu, wysyłanie ofert i odpowiadanie na zapytania mailowe, samokształcenie z języka polskiego oraz obsługi programów edycyjnych dźwięku i video.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Praca lektora i twórcy internetowego wiąże się z szeregiem kompetencji, które warto posiadać, aby sprawnie działać i nieustannie się rozwijać. W moim zajęciu bardzo ważną rolę odgrywa samodyscyplina i umiejętność sprawnego zarządzania swoim czasem. Niestety nie ma uczelni i studiów stricte lektorskich, dlatego wiedzę i doświadczenie trzeba zdobywać na własną rękę. 

Wymaga to naprawdę dużego samozaparcia, wytrwałości i sumienności w wykonywanych działaniach. To ode mnie zależy jak dużo zrobię danego dnia, co zobaczą moi obserwatorzy i jak zaprezentuję swoje umiejętności potencjalnym pracodawcom np. na castingach.

Moja praca wiąże się z posiadaniem własnej działalności. Nie jest to obowiązkowy punkt od samego początku, natomiast na etapie rozwoju jest to naturalny krok, który wiąże się z koniecznością poszerzenia swojej wiedzy z zakresu księgowości, organizacji swoich finansów, działalności, komunikacji z klientami i negocjacji.

Jako lektor muszę dobrze władać zarówno własnym aparatem mowy, jak i samym językiem polskim. A mówiąc po ludzku – język nie może się plątać przy nagraniu i warto wiedzieć kiedy w tekście zdarzy się błąd językowy. 😄

Oprócz tego muszę wiedzieć jak pracować z tekstem, interpretować go i właściwie intonować, w jaki sposób mówić do mikrofonu i panować nad oddechem. Oprócz strony technicznej – warto jest po prostu być pogodnym i pozytywnie nastawionym do ludzi. Lektor często pracuje w zewnętrznych studiach nagraniowych, gdzie spotyka się z realizatorami dźwięku, reżyserami i klientami. Umiejętności interpersonalne są ważne zarówno dla płynnego przebiegu pracy i komunikacji, ale też pomagają zdobywać zlecenia i nawiązywać współprace.

Muszę być niemal zawsze dyspozycyjny dla swoich klientów, stąd nawet na krótkich prywatnych wyjazdach mam ze sobą przenośny sprzęt do nagrywania. Prowadzenie własnych social mediów jest oczywiście przyjemnym zajęciem, ale warto wspomnieć, że wymaga otwartej głowy, nieustannie kreatywnych pomysłów, regularnego odpowiadania na potrzeby partnerów biznesowych i sprawnego, systematycznego działania.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Co powiedziałbym młodszemu sobie? Że naprawdę warto iść za głosem swojego powołania. Dla tych, którzy po przeczytaniu poprzedniego zdania wahają się czy czytać kolejne – uspokajam, będą konkrety. 😄

Chcąc zostać zawodowym lektorem postawiłem sobie za cel znalezienie mentora, kogoś z dużym doświadczeniem, kto może podzielić się ze mną wiedzą i wskazać mi kierunki działania. Jak często bywa – czasem potrzebna jest odrobina szczęścia, dzięki któremu trafiłem nawet na kilka takich osób.

Dlatego zanim kupisz pierwszy lepszy kurs internetowy, czy zaczniesz od razu działać – czy to jako lektor, czy twórca internetowy – doradzam Ci znaleźć najpierw kogoś kto jest już w miejscu, w którym Ty dopiero chciałabyś/chciałbyś kiedyś być. Obserwuj taką osobę, zobacz co i w jaki sposób robi, jaką wiedzą się dzieli, w jaki sposób się prezentuje i co stoi za jej sukcesem. 

Postaraj się dotrzeć osobiście do takiego mentora, napisz do niego, zadzwoń lub umów się na spotkanie, pokaż że Ci naprawdę zależy. Nie chodzi o kopiowanie cudzej ścieżki kariery, ale o zainspirowanie się i samo poznanie mechanizmów, które u kogoś już zadziałały.

Żyjemy w świecie, w którym naprawdę trzeba być w czymś dobrym, aby się wyróżnić, wybić z tłumu i osiągnąć sukces. Mocno wierzę, że każdy ma predyspozycje do osiągnięcia zawodowego szczęścia, ale nie każdy potrafi odważnie pójść w stronę, w której czuje się mocny. 

Przed samym mną jest jeszcze naprawdę ogrom ciężkiej pracy, ćwiczeń i trudnych momentów, ale motywują mnie ludzie, którzy po prostu są już tam, gdzie ja chciałbym być. Dyscyplina to moim zdaniem klucz, który prędzej, czy później otworzy każde drzwi.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Specjalistka marketingu B2B
Chief revenue officer
Przedsiębiorca, Marketer
Content marketing strategist

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery