Rafał Dołęga

Konsultant techniczny, Automation engineer
Social Media:
Kim jest Rafał Dołęga?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Zawodowo jestem konsultantem technologicznym z naciskiem na komunikację i zrozumienie problemu.

Automatyzuję i optymalizuję procesy i operacyjność w małych i średnich firmach i startupach.

Narzędzia, z których korzystam to:

  • automatyzacje i integracje nocode/lowcode
  • programowanie i budowanie systemów webowych
  • sztuczna inteligencja
  • komunikacja, struktura i organizacja projektu 

Najważniejsze dla mnie jest zrozumienie problemu i potrzeby biznesowej, a to jakie narzędzia dopasujemy jest drugorzędne. 

Po 5 latach pracy jako programista full-stack (z naciskiem na backend/infrastrukturę) zdecydowałem zacząć swój biznes gdzie konsultuję, tworzę MVP, produkty online i automatyzacje dla klientów. 

W codziennej pracy skupiam również uwagę na podejście, skupienie i efektywnosć w pracy poprzez różne techniki i metody tj. praca głęboka, jakościowy sen, ćwiczenia, ruch, medytacja, relacje i spędzanie czasu w naturze.

Natura jest najlepszym nauczycielem i ma zastosowanie nawet w procesach biznesowych i codziennym życiu.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Cały mój dzień pracy polega na aktualnych zadaniach z systemu pracy Notion, który wypracowałem. 

Nie planuję pracy z góry i nie myślę po pracy “co będę robił jutro”.

Stworzyłem system, w który wchodzę i widzę tematy, które są dla mnie najważniejsze i które dają najwięcej wartości i są ułożone na kilka rodzajów: 

  • Szybkie tematy – coś co zajmie mi max 5min
  • Deep work – coś nad czym trzeba przysiąść na dłużej
  • W tle – coś co aktualnie trwa i zakończenie nie zależy ode mnie
  • Waiting – coś na co czekam, ale zakończenie jest ważne
  • Meeting, Real life, Learning – wiadomo
  • Inbox – wszystko inne, które integruję gdy mam czas (przemyślenia życiowe) 

    Jednak nadal jest w tym rutyna i mój dzień pracy przeważnie składa się z kilku elementów.
  1. Jakościowy początek dnia: start swoim tempem, ruch, brak SocialMedia i bodźców, medytacja, światło słoneczne i świeże powietrze.
  2. Sprawy szybkie: odczytanie wiadomości, nowości, zebranie zadań i priorytetów do wykonania. Taka rozgrzewka do pracy głębokiej.
  3. Praca głęboka: zrobienie największych wyzwań na dany dzień (automatyzacja, programowanie, aplikacja, wiadomość, treść na Social Media)
  4. Przerwa: trening, spacer, obiad
  5. Inne sprawy + praca głęboka – pozostałe zadania
  6. Relax i wietrzenie głowy najlepiej maks 2h przed snem. 

Poza tym staram się pracować intuicyjnie i nie mieć dużego schematu.
Jestem zwolennikiem intuicyjnego podejścia do życia i czucia czy to czas na przerwę czy jeszcze mam siłę dokończyć zadanie. 

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

TLDR: odpowiednie przeplatanie umiejętności twardych z miękkimi.

Zarówno na etacie jak i we własnym biznesie, aby skutecznie stworzyć system, aplikacje czy automatyzację uważam, że kluczową umiejętnością jest komunikacja i umiejętność rozmowy, aby poznać potrzeby użytkownika i stworzyć rozwiązanie pod niego.

Wszystko co robimy komercyjnie finalnie ma przynieść komuś wartość. Bez zrozumienia esencji problemu i potrzeby biznesowej nie jesteśmy w stanie dobrze trafić z rozwiązaniem, aby finalnie przyniosło to wartość dla klienta.

Ważna jest również prostota rozwiązania. To bierze się z doświadczenia w danej specjalizacji oraz pełni zrozumienia problemu, który rozwiązujemy. 

Tak samo jak prosta komunikacja znaczy, że rozumiesz o czym mówisz.

Kolejną umiejętnością jest elastyczność w zmieniającym się świecie. Wszystko płynie i jest w ruchu. 

Konfrontowanie się z rzeczywistością i sprawdzanie swoich założeń z innymi ludźmi i z rynkiem, gdyż działanie usuwa wszelkie wątpliwości.

Powiązane jest umiejętność nauki. Tak, aby połączyć pasję z tym co nas interesuje, a nie przytłacza. Tak, aby uczyć się, ale mieć jak to wdrożyć i mieć poczucie, że nowa wiedza nas wspiera zarówno mentalnie jak i technicznie.

Jeśli chodzi o umiejętności twarde:

Umiejętności i konkretne narzędzia również są bardzo ważne, ale one ciągle ewoluują i bardzo zależą od specjalizacji, niszy, tego czym się zajmujemy i od nas samych. 

Mógłbym powiedzieć, że język Python, framework Django i integrator Make.com, ale to tylko jedne z tysięcy narzędzi.

Poza tym to jest bardzo zależne od podejścia i osobowości danej osoby.

Dla jednych jest to bycie świetnym specjalistą w bardzo wąskiej dziedzinie np. Python Django Backend Developer, a inni wolą mieć szersze spektrum umiejętności i narzędzi, ale bez wchodzenia w perfekcję w jednym z nich.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

  • Cierpliwość pomimo tempa świata – bycie zdystansowanym do tego co pokazuje nam świat. Instagram to same sukcesy życiowo-prywatne, a LinekdIn to same sukcesy zawodowo-karierowe “Nawet największe góry zdobywasz małymi krokami”.
  • Stawianie małych kroków – Przekuwanie wiedzy w praktykę i rozwój małymi krokami daje największe zwroty w życiu. Nie wierz, że coś zdarzy się nagle bez wysiłku. To jest pociągające, ale “Gdy spojrzysz na jakiekolwiek ogromne drzewo to potrzebowało czasu, aby urosnąć silne i wytrzymałe. Jesteśmy częścią natury i to również nas dotyczy”.
  • Poświęcanie uwagi na rzeczy, na które mamy wpływ i odpuszczenie reszty – nie warto zajmować się szumem dookoła tj. radio, telewizja, dramy, polityka, życie życiem innych, życie na pokaz itd. Inspirowanie się tymi ludźmi, do których czujemy ciekawość. 
  • Ciekawość świata z kilku perspektyw – poznawanie świata z wielu aspektów życia daje pełny obraz życia takim jakie jest. Żadna skrajnosć nie jest dobra, a przeciwieństwo skrajności to skrajność.
  • Dbanie o każdy aspekt z życia daje większe poczucie spełnienia niż ciśnięcie całej energii w jeden aspekt. Dobrym startem jest metoda “lifebook”/”areas of life”, która daje chociaż lepsze zobrazowanie tematu. W skład tego wchodzi dbanie o siebie: o ciało, umysł i duszę (CUD).
  • Szukanie siebie, swojej drogi, próbowanie rzeczy, relacja z sobą – tylko po poznaniu siebie i tego co lubisz robić, w jakim tempie da Ci pełnię zrozumienia siebie i zadbania o swoje potrzeby. Ty ambicjonalny i ty intuicyjny to powinna być TWOJA najlepsza przyjaźń na świecie. Ktoś kto 24/7 Cię wspiera nieważne w jak dobrym czy złym momencie życia jesteś. To rzutuje na to jak pewny siebie jesteś, jak sobie radzisz ze stresem i z jaką lekkością wyrażasz siebie i akceptujesz wady.
  • Porównywanie się do siebie – jedyna osoba, do której warto się porównywać to my sami. Jedni są w skrajnym ubóstwie, inni rodzą się w magnackiej rodzinie z relacjami i nieskończonością zasobów. To jest w porządku, że jesteś gdzieś pomiędzy. Enjoy your life.  Graj kartami, które dostałeś najlepiej jak możesz, bez porównywania się do innych. Porównanie się z innymi to nic innego jak: “Porównywanie się w oparciu o perspektywę tej osoby tylko jako wyobrażenie Twojej głowie i tylko na podstawie tego, co TA OSOBA zdecydowała się pokazać i podzielić (życiowy highlight) czy to w rozmowie, czy to w internecie”.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Przedsiębiorca, Marketer
Email marketing & retention specialist
Analityk rynku
Analityk biznesowy

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery