Rafał Paluch

Przedsiębiorca
Social Media:
Kim jest Rafał Paluch?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem seryjnym przedsiębiorcą i podróżnikiem. Zaczynałem od budowy sieci bezprzewodowych w wieku 17 lat. Po kilku latach sprzedałem sieć z 1000 klientów i przeniosłem się do biznesu polegającego na podnajmowaniu i zarządzaniu nieruchomościami (a także pośrednictwem w zakupie i pomocą w remoncie). 

Pracując w nieruchomościach okazało się, że potrzebuję aplikacji do zarządzania nimi, aby móc szybciej wyskalować ten biznes. Wtedy na rynku nie istniała żadna istotna aplikacja, która spełniała moje potrzeby, więc zacząłem tworzyć własną.

Okazało się, że moi znajomi przedsiębiorcy również potrzebują takiej aplikacji, zacząłem ją więc rozbudowywać i pobierać opłaty za dostęp. I tak przewijając czas do przodu – kończymy bieżącym wynikiem ponad 40 000 najemców obsługiwanych przez aplikację i prawie 1000 zadowolonych firm. 

Z zarządzania i podnajmu nieruchomości zrezygnowałem, aby zająć się na pełny etat rozwojem aplikacji do zarządzania i automatyzacji nieruchomości – Systemu Obsługi Najmu oraz Flater-a, czyli portalu dla najemców szukających zawsze aktualnych ogłoszeń nieruchomości na wynajem. 

To, co na pewno mnie wyróżnia to to, że wszystkie spółki prowadzę pracując zdalnie, będąc ciągle w drodze – podróżuję kampervanem po Europie i okolicach. Ostatnio odkryta pasja to jazda na monocyklu elektrycznym. Jeśli będziesz mieć kiedykolwiek okazję, aby spróbować – zdecydowanie polecam.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Staram się, by większość dni pracy wyglądała podobnie, aby utrzymać rutynę dnia i dyscyplinę, co będąc cały czas w podróży, jest szczególnie trudne. 

Wstaję około 7 rano i do 9 staram się ogarnąć wszystkie swoje nawyki (aktualnie to nauka hiszpańskiego, ćwiczenia, żonglowanie). 

Moja praca polega głównie na:

  • przekształcaniu potrzeb klientów w realne zadania dla programistów i reszty zespołu,
  • nadzorowaniu bieżących zadań,
  • spotkaniach online z najważniejszymi klientami, 
  • doradzaniu zespołowi i usuwaniu przeszkód w codziennej pracy.

Pracę zaczynam około 9-10 – patrzę na zadania w Nozbe, które przygotowałem do zrobienia poprzedniego dnia. Przeprowadzam spotkania, które miałem umówione w kalendarzu i w okolicach godziny 17-18 wychodzę na spacer po plaży/górach/mieście, w zależności od tego, gdzie aktualnie przebywam. 

Moim największym wyzwaniem, nad którym pracuję już trzeci rok jest wydanie 3 wersji mojej aplikacji – Systemu Obsługi Najmu. Oczywiście czasem trzeba pracować przez dłuższy czas, nawet do 24, ale będąc przedsiębiorcą od prawie 20 lat, staram się tego unikać.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Zawsze lubiłem gry strategiczne. Prowadzenie biznesu jest w sumie taką niekończącą się grą strategiczną. Trzeba umieć umiejętnie zarządzać zasobami, ponieważ są mocno ograniczone, a jednocześnie umieć przewidywać jak dane działanie wpłynie na inne aspekty gry. 

Także jak umiesz w Starcrafta, Factorio, to już połowa sukcesu. Reszta to pewność siebie (coś co da się wykształcić – jestem tego dobrym przykładem), pozytywne nastawienie do życia i otaczanie się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Jak to mówią – jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to jesteś w złym pokoju. 😉

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

  • Podejmuj skalkulowane ryzyko – tak szybko nauczysz się przekraczać swoje możliwości. 
  • Excel Twoim przyjacielem – najpierw dobrze się zastanowić, przeliczyć czy dany projekt będzie się opłacał, potem pomnożyć koszty razy 3 i jeśli nadal się opłaca i jesteś zadowolony/a z potencjalnego zysku – to można iść dalej z daną okazją.
  • Im większa marża, tym lepiej – do biznesów niskomarżowych trzeba mieć dużą skalę, a to na początek może być trudne.
  • Praca na początku przez kilkanaście godzin na dobę, również w weekendy nie jest dziwna, ale pamiętaj, że tak nie może być cały czas.
  • Urlop, medytacja, hobby – bez tego wypalisz się bardzo szybko.
  • Moim zdaniem, jeśli coś Ci wychodzi – nie zaczynaj 5 innych biznesów, tylko skup się na jak najlepszym prowadzeniu tego jednego i jego automatyzacji. Dopiero jeśli będziesz mógł/a zostawić taki biznes na miesiąc bez potrzeby kontaktu z Tobą, a on i tak będzie działał, czas zająć się kolejnym biznesem – ten kolejny pewnie ogarniesz o wiele szybciej.
  • Jeśli nie jesteś na tyle pewny, jaki biznes chcesz prowadzić, zatrudnij się (nawet za półdarmo) w firmie, która robi to co Ty chcesz robić – i zobacz, jak to wygląda od środka. Bardzo możliwe, że rzeczywistość będzie zupełnie inna niż to co sobie wyobrażałeś/aś. 
  • Jeździj na zjazdy branżowe/networkingi, aby poznać punkt widzenia innych na daną branżę.
  • Zapisz się do Toastmasters.
  • Dbanie o siebie jest mega ważne (od ćwiczeń fizycznych po nitkowanie zębów). 
  • 8 godzin snu to nie luksus, a wymóg do prawidłowego funkcjonowania (przynajmniej dla mnie).

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Scaling up coach
Twórca, Przedsiębiorca, Programista
Marketer, Twórca, Przedsiębiorca
CEO, Marketer, Autor

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery