Wiktoria Cepil

IT recruitment partner
Social Media:
Kim jest Wiktoria Cepil?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jako Tech Rekruterka współpracuję z Bee Talents – firmą, która zapewnia wsparcie rekrutacyjne w IT. Moją ścieżkę zawodową w rekrutacji rozpoczęłam ponad 4 lata temu, zaczynając od pracy w jednej z bardziej znanych agencji rekrutacyjnych. Do moich zadań należało wtedy wsparcie rekrutacji masowych do pracy fizycznej, a nieco później – rekrutacji specjalistycznych. 

Zawsze interesowało mnie IT, więc po pewnym czasie postanowiłam spróbować swoich sił w rekrutacji właśnie w tej branży. Początki nie były łatwe, ale chyba się udało 😉 Wejście w nową branżę jest dla mnie sukcesem, ale będą nim też zawsze moje pierwsze projekty i znalezienie osób, które przyjęły ofertę nowej pracy.

Uważam, że warto doceniać też małe rzeczy, więc cieszę się i z „mniejszych” osiągnięć. Dlatego na przykład każda informacja zwrotna o tym, że osoba biorąca udział w rekrutacji prowadzonej przeze mnie jest zadowolona z rozmowy i ilości informacji, jakie otrzymała, to dla mnie małe zwycięstwo. Pozytywny „feedback” czy to od Klienta, czy od Kandydat_, czy osób, z którymi współdziałam w Bee Talents – to złoto 🙂

Do tej pory zajmowałam się głównie rekrutacjami tzw. end to end, czyli opiekowaniem się procesem rekrutacji od początku do końca – od momentu pojawienia się potrzeby zatrudnienia na dane stanowisko, do momentu zatrudnienia odpowiedniej osoby.

Wszystko to w modelu RPO (recruitment process outsourcing), dzięki czemu mogłam na przestrzeni czasu wspierać rekrutacje różnych firm i poszerzać moje doświadczenie. W obszarze HR (naturalnie, oprócz rekrutacji IT!) bardzo interesuje mnie psychologia pracy – w tym szczególnie stres i wellbeing, dbanie o tzw. Candidate/Employee experience, DEI i Employer branding.

Mniej profesjonalnie – jestem fanką biegania i aktywnego spędzania czasu, najchętniej w otoczeniu natury. Podróże małe i duże to moja pasja, ale nie pogardzę też lekturą dobrej książki (fantastyka to mój najczęstszy wybór), grą na komputerze (RPGi to dla mnie gatunek numer 1), obejrzeniem ciekawego serialu czy graniem na gitarze.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

W dużym skrócie – moja praca polega na wspieraniu firm IT w rekrutacji, czyli poszukiwaniu i zatrudnieniu osób w danej roli. Od prawie 2 lat robię to całkowicie zdalnie, mam też dość elastyczny czas pracy 🙂

Ilość i charakter moich zadań bardzo zależy od aktualnego projektu – ważne jest dla mnie, żeby odpowiedzieć na potrzeby Klienta, jednocześnie poszukuję też możliwości usprawnienia całego procesu rekrutacyjnego. Są oczywiście zadania, które występują w każdym przypadku i z pewnością należy do nich nawiązanie i utrzymywanie kontaktu – zarówno z Hiring Managerami po stronie firmy, jak i Kandydata_i.

Na samym początku każdej rekrutacji dbam o to, żeby zebrać najważniejsze informacje: o roli, na którą będę rekrutować (zadania na tym stanowisku, technologie używane w projekcie/firmie, wymagania, co firma chce zaoferować osobie zatrudnianej), samej firmie i zespole, a także jak wygląda cały proces.

Ustalam też zasady współpracy, w tym przede wszystkim, jaka osoba jest odpowiedzialna za dany etap rekrutacji oraz ramy czasowe (w tym czas, jak dajemy sobie na odpowiedź). 

Jeśli chodzi o kontakt z Kandydat_i, to jest to jeden z najważniejszych obszarów w pracy rekruterskiej. Obejmuje kontaktowanie się z osobami, które samodzielnie przesyłają CV na opublikowanie przeze mnie ogłoszenia, jak i osobami, do których sama napiszę z propozycją współpracy po udanym sourcingu.

Kolejny krok to naturalnie również prowadzenie rozmów rekrutacyjnych (telefonicznych, a czasem wideo), w trakcie których przedstawiam szczegóły oferty pracy i dowiaduję się więcej o doświadczeniu i umiejętnościach Kandydat_, co pozwala określić, czy oferta i osoba pasują do siebie 😉

Równie ważne jest utrzymywanie kontaktu z osobami również w kolejnych etapach rekrutacji, ważne jest “towarzyszyć” Kandydat_m przez cały proces.

Jednym z większych wyzwań dla mnie jak do tej pory była współpraca z firmą, która postanowiła otworzyć swój nowy IT hub w Polsce. Wiązało się to m.in. z zaprojektowaniem całego procesu rekrutacyjnego i monitorowaniem go w celu usprawnienia już po starcie.

Pewnym wyzwaniem była też sama rekrutacja – nie da się powiedzieć za dużo o zespole, który w zasadzie dopiero powstaje 🙂 Było to złożone zadanie, ale cieszę się, że miałam taką możliwość. W efekcie zatrudniliśmy pierwsze osoby do zespołu. 

Innym ciekawym dla mnie wyzwaniem jest zmiana roli – obecnie w ramach jednej ze współprac wcieliłam się w rolę Project Managerki.

To, co najbardziej lubię w mojej pracy to możliwość ciągłej nauki i rozwoju. Zróżnicowane projekty pozwalają na zdobycie wiedzy na temat różnych technologii i metodyk. Dzięki rozmowom z osobami branży też często można dowiedzieć się czegoś nowego.

Nie powiem, że jest to zawsze łatwa praca – bywa ciężko, pewne rzeczy mogą frustrować, czasem jest sporo blokerów, ale może właśnie dlatego jeśli coś się ostatecznie udaje, to daje mi to naprawdę dużą satysfakcję.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Praca w rekrutacji wymaga dość szerokiego zakresu umiejętności, zarówno twardych, jak i miękkich. Na myśl przychodzi mi kilka, bez których na pewno ciężko byłoby mi wykonywać codzienne zadania:

  • Komunikacja: umiejętna komunikacja jest niezwykle ważna. Przekazywanie informacji w jasny sposób, zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi, to klucz do tego, żeby udzielić właściwej informacji zwrotnej, monitorować przebieg całego procesu rekrutacji i lepiej rozumieć potrzeby Kandydat_ i Klientów.
  • Budowanie relacji i partnerskie podejście: praca rekrutacyjna polega na budowaniu relacji z różnymi osobami, w tym z Kandydat_mi, Klientami i osobami z zespołu. Umiejętność budowania pozytywnych relacji, empatia, elastyczność i umiejętność rozwiązywania konfliktów są tu bardzo ważne. Do relacji podchodzę w sposób partnerski – chcę pomóc w realizowaniu wspólnego celu.
  • Zarządzanie czasem: praca w rekrutacji często wiąże się z wieloma zadaniami i terminami, które należy dotrzymać. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem, planowania i organizacji pracy pozwala na skuteczne wykonywanie zadań i utrzymanie harmonogramu rekrutacji. Ma to szczególne znaczenie np. w kontekście feedbacku – uważam, że powinno się go przekazywać możliwie jak najszybciej (nikt przecież nie lubi czekać!).
  • Umiejętności analityczne: rekrutacja często wymaga analizowania danych, przetwarzania informacji, podejmowania decyzji, a także sugerowania rozwiązań na podstawie zebranych danych.
  • Znajomość narzędzi: umiejętność korzystania z platform ATS (Applicant Tracking System), znajomość LinkedIn’a, jak i np. GitHub’a jest niezwykle przydatna. Popularny ostatnio ChatGPT również może pomóc w codziennych zadaniach. 
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem: praca rekruterska może być czasami stresująca, zwłaszcza kiedy gonią terminy lub pojawiają się blokery. Efektywne radzenie sobie ze stresem jest w takich sytuacjach jest bardzo ważna dla zachowania równowagi psychicznej.
  • Szeroko pojęta wiedza w zakresie rekrutacji: punkt ostatni, chociaż w zasadzie powinien być pierwszym 😉 Na samym początku warto zgłębić podstawowe zagadnienia, takie jak: przebieg procesu rekrutacyjnego, regulacje prawne związane z zatrudnianiem w danym kraju, RODO w rekrutacji, metody sourcingu, jak dbać o Candidate Experience, najefektywniejsze sposoby pozyskiwania Kandydat_ w branży IT (przeważnie zależne od roli ;).
Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Dla osób, które są zainteresowane pracą w rekrutacji IT, mam kilka wskazówek, które mogą się przydać:

  • Poznaj branżę: żeby skutecznie rekrutować w IT, ważne jest, aby mieć podstawową wiedzę na temat różnych technologii, języków programowania i narzędzi używanych w branży. Staraj się na bieżąco śledzić trendy i nowinki w świecie technologicznym. Oprócz znajomości technologii ważne jest również zrozumienie potrzeb biznesowych i wymagań stanowisk IT. Dobrze zrozumiane wymagania biznesowe pozwolą Ci na lepsze dopasowanie Kandydat_ do konkretnych projektów i zadań.
  • Rozwijaj umiejętności komunikacyjne: dobra komunikacja to podstawa. Będziesz musia_ skutecznie komunikować się z Kandydata_i, Klientami czy zespołami technicznymi. Pracuj nad swoimi umiejętnościami interpersonalnymi i zdolnością do efektywnego przekazywania informacji.
  • Pamiętaj o feedbacku: w rekrutacji niezwykle ważne jest udzielanie informacji zwrotnej i dbanie o terminy odpowiedzi. By ułatwić sobie to zadanie, możesz przygotować szablony wiadomości, które będą pomocne przy udzielaniu feedbacku osobom w procesie rekrutacyjnym. 
  • Ucz się na błędach: w trakcie rekrutacji na pewno napotkasz na różne wyzwania. Bądź otwart_ na feedback i na bieżąco analizuj swoje działania. To pozwoli Ci rozwijać swoje umiejętności.
  • Bądź elastyczn_: Utarło się powiedzenie, że w IT tylko jedno jest pewne: zmiana 😉 Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego ważne jest, aby zachować elastyczność i gotowość na zmiany.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Strateg marki
Przedsiębiorca, Specjalista HR
HR generalistka, Bloggerka
Przedsiębiorca, Specjalista HR

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery