Poszukiwania pierwszej pracy, niezależnie od branży, mogą być ekscytującym, ale również wymagającym procesem. Żeby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto odpowiednio się przygotować. Poniższe wskazówki pomogą Ci zrobić ten pierwszy krok i wyposażą Cię w niezbędną wiedzę.
1. Rekrutacyjny skarb – CV
Mimo że powoli pojawia się coraz więcej ofert pracy, które nie wymagają wysyłania formalnego CV, zdecydowana większość rekrutacji (a co ważniejsze, systemów rekrutacyjnych!) wciąż bazuje właśnie na tym dokumencie.
Przygotuj CV, w którym podkreślisz swoje umiejętności i doświadczenie związane z rolą, na którą aplikujesz. Staraj się pisać treść CV na temat, zwracając uwagę na swoje projekty, umiejętności techniczne, edukację i doświadczenie.
Warto dopasować treść CV do konkretnego ogłoszenia, na które aplikujesz. Jeśli masz umiejętności wymienione w danym ogłoszeniu, to podkreśl je w pierwszej kolejności. W kwestii doświadczenia – to “niezawodowe” też ma znaczenie, szczególnie jeśli jesteś dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej. Kluczowe elementy CV to:
- Dane kontaktowe (e-mail i telefon, ew. miejscowość zamieszkania, dokładny adres jest zbędny)
- Profil zawodowy/summary (mała część CV, krótko i na temat)
- Umiejętności
- Historia zatrudnienia (nazwa stanowiska, ale przede wszystkim: zakres obowiązków, który mówi osobom rekrutującym zdecydowanie więcej)
- Edukacja
- Certyfikaty i kursy/szkolenia (wbrew pozorom, to czasem ważniejsze, niż sama edukacja)
- Języki
- Zgoda RODO
Moja rada: nie bój się aplikować na oferty, gdzie nie spełniasz wymagań w 100%. Ważne, żeby było to chociaż 80-90% kluczowych umiejętności/doświadczenia.
2. Buduj portfolio
Dobrą praktyką jest zbudowanie portfolio swoich prac, szczególnie jeśli interesuje Cię obszar Developmentu czy UI/UX. Może to być zbiór projektów lub też przykłady Twoich kodów. Portfolio pozwoli Ci zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie potencjalnym pracodawcom.
3. Wiedza o firmie to potęgi klucz
Przed rozmową rekrutacyjną warto poczytać trochę o firmie, do której aplikujesz. Przeanalizuj oficjalną stronę internetową firmy, dowiedz się o jej produkcie lub usłudze, przeczytaj o najnowszych projektach czy wiadomościach z nią związanych. Wiedza o firmie pokaże Twoje zainteresowanie i zaangażowanie w proces rekrutacyjny. Jest szansa na dodatkowe punkty za choćby minimalny research w temacie 😉
4. Przygotuj się na FAQ
Postaraj się przemyśleć odpowiedzi na popularne rekrutacyjne pytania, takie jak:
- „Opowiedz, jakie były Twoje zadania na poprzednim stanowisku pracy”,
- „Co jest powodem tego, że szukasz nowej pracy?”,
- „Z jakim tech stackiem chciał_byś pracować” itp.
Przeanalizuj swoje doświadczenie i umiejętności, aby mieć gotową odpowiedź. Tu również warto wyszukać trochę informacji choćby w Google i zorientować się, jakich pytań spodziewać się w związku z konkretną rolą. ChatGPT czy Bard też mogą mieć dla Ciebie trochę wskazówek w tym temacie.
5. W poszukiwaniu wynagrodzenia
Co odpowiedzieć, kiedy padnie pytanie o Twoje oczekiwania finansowe? Jaką stawkę podać, żeby nie „przestrzelić”, ale żeby stawka nie okazała się też za niska?
Całe na biało, z pomocą przychodzą popularne portale z ofertami pracy w IT, takie jak: JustJoinIT, Bulldogjob, Inhire. W każdym z nich masz możliwość wyszukania podobnych ofert pracy z informacją o proponowanym wynagrodzeniu i swoje oczekiwania oprzeć o średnią z tych danych.
Nie gwarantuję, że to rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku, ale może być pomocne szczególnie na start.
Moja obserwacja: najwyższe możliwe widełki raczej niestety nie przejdą 😉
Warto zapytać też o opinie innych osób, choćby znajomych, czy w grupach tematycznych na Facebooku – jest ich całkiem sporo, zarówno dla osób zaczynających pracę w IT, jak i tych już bardziej doświadczonych.
6. Odbijasz piłeczkę – pytania do potencjalnego pracodawcy
Na zakończenie rozmowy rekrutacyjnej często (a w idealnej sytuacji – zawsze i wszędzie ;)) możesz zadać pytania od siebie. Przygotuj kilka pytań – możesz zapytać np. o środowisko pracy, wynagrodzenie i bonusy, benefity, oczekiwania względem roli, możliwości rozwoju czy o projekty, nad którymi firma aktualnie pracuje. Zastanów się, co jest dla Ciebie w pracy ważne i co chcesz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zatrudnieniu.
7. Nie taka rekrutacja straszna, jak ją malują?
Jak w zasadzie wygląda w takim razie proces rekrutacyjny w branży IT?
Odpowiedź jest krótka: różnie 😉
W jednej firmie rekrutacja składać się może z np. dwóch rozmów po 1h każda (jedna wstępna/”miękka”, druga techniczna), a po 3 dniach masz już ofertę współpracy na stole.
W innej firmie – rekrutacja składa się z 5 rozmów, a po 4 tygodniach dostajesz dopiero informację zwrotną.
Wszystko zależy tu od roli, zasad firmy, osób decyzyjnych i wielu, wielu innych czynników. Jednak co do zasady – im szybciej rekrutacja przebiega, tym lepiej, dla obu stron.
Czasem jednak trzeba po prostu uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Na każdym etapie, niezależnie od ich ilości, powinna być Ci jednak przekazywana informacja zwrotna z krótkim opisem tego, co się aktualnie dzieje.
Jeśli masz wątpliwości lub czujesz, że już zbyt długo nikt się do Ciebie nie odezwał – nie bój się zapytać! Nie czekaj jednak zbyt długo, szkoda czasu. 2 tygodnie czekania to według mnie maksimum.
Wspominam o tym dlatego, że niestety zdarzają się wciąż firmy, które zawzięcie stosują taktykę „Zadzwonimy do Pana_i” i…tak jest, nigdy nie dzwonią. Nie życzę nikomu takiej sytuacji, ale warto mieć w pamięci, że istnieje takie zjawisko.
Zakładając, że wszystko przebiega jednak pomyślnie, proces rekrutacji w branży IT zazwyczaj obejmuje następujące etapy:
- Analiza CV – to moment, w którym na podstawie Twojego CV podejmowana jest decyzja o tym, czy jest szansa na to, że „pasujesz” do roli.
- Rozmowa telefoniczna – to przeważnie dość krótka rozmowa z osobą prowadzącą rekrutację, która ma na celu szersze przedstawienie Ci propozycji pracy i omówienie Twojego doświadczenia, motywacji czy znajomości technologii. Często w jej trakcie przy okazji jest weryfikowana znajomość języka obcego (najczęściej jest to oczywiście angielski) – osoba prowadząca rozmowę zada Ci wtedy parę prostych pytań w tym języku.
- Rozmowa techniczna – w jej trakcie Twoim zdaniem może być przygotowanie propozycji rozwiązania problemu (case study), sprawdzenie fragmentu kodu, czy udzielanie odpowiedzi na pytania techniczne związane z danymi technologiami. Czasem ten etap może składać się po prostu z testu, który ma na celu ocenę Twoich umiejętności technicznych.
- Oferta pracy – przed akceptacją oferty warto dokładnie przestudiować jeszcze raz jej warunki, takie jak wynagrodzenie, benefity, warunki pracy itp. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, nie wahaj się ich zadać.
Tak jak wspominałam, każda firma ma swój unikalny proces rekrutacyjny na dane stanowisko, więc czasem dodatkowym etapem może być na przykład rozmowa z liderem_ką czy innymi osobami z zespołu.
Pierwsza praca w IT – podsumowanie
Mam nadzieję, że to wszystko pomoże Ci się przygotować i nieco oswoić z tematem. Na koniec mam dla Ciebie jeszcze kilka dobrych rad:
- Aplikuj na kilka ról jednocześnie.
- Nie przejmuj się, jeżeli nie spełniasz 100% wymagań.
- Zachowaj pewną elastyczność w swoich wymaganiach finansowych.
- Rekrutacja jest stresująca dla wielu osób, gafy językowe i przejęzyczenia to naturalny jej element.
- W trakcie rozmów staraj się być po prostu sobą i postaw na szczerość, nie naginaj faktów.
- Zapoznaj się z modelem udzielania odpowiedzi STAR, który ułatwi Ci udzielanie odpowiedzi na niektóre pytania.
Trzymam kciuki i życzę powodzenia w poszukiwaniach!