System reklamowy Meta to cały czas potężne narzędzie, które pomaga dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększać sprzedaż oraz rozpoznawalność marek. Jednak aby osiągnąć sukces w kampaniach reklamowych, ważne jest zrozumienie, jak powinien wyglądać nie tylko proces włączania reklam, ale również ich optymalizacji i analizowania wyników.
W tym artykule przedstawię Ci 7 czerwonych flag na koncie reklamowym, na które zwracam uwagę podczas audytów – zapoznanie się z nimi pozwoli Ci uniknąć powszechnych i kosztownych błędów.
1. Brak spójności w nazewnictwie kampanii 🚩
Zorganizowanie to moim zdaniem jedna z kluczowych umiejętności, jakie powinien posiadać marketer.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie przejął konta reklamowego, na którym nie mógł się totalnie odnaleźć, ponieważ nazwy kampanii nic nie mówiły i np. zawierały skróty, których rozwinięcie znane było tylko twórcy, a zestaw reklam nijak nie nawiązywał do tego, komu i/lub gdzie wyświetlana jest reklama.
To ważne, by przyjąć taką strategię opisywania kampanii, by w przypadku naszej nieobecności lub zerwania współpracy osoba, która przejmie nasze obowiązki bez problemu mogła się odnaleźć, ale przede wszystkim po to, byśmy my sami nie mieli wątpliwości co do tego, jakie działania są prowadzone na koncie.
2. Brak linków UTM w reklamach 🚩
Chyba wszyscy się zgodzimy, że nie ma marketingu bez analityki, bo marketing to wbrew pozorom głównie liczby.
Oczywiście na samym początku warto uzgodnić z pracodawcą/klientem, na jakiej podstawie mierzymy skuteczność naszych działań (wyniki z panelu reklamowego, Google Analytics itd.), a potem zrobić wszystko, by móc bez problemu zweryfikować skąd przyszedł klient.
Zapewnia to m.in. użycie linków UTM, dzięki którym sprawdzimy źródło pochodzenia i/lub kaloryczność ruchu pochodzącego z reklam.
3. Więcej kampanii zasięgowych niż pod konwersje 🚩
Jeśli masz niewielki budżet reklamowy np. 1000 zł miesięcznie, to skup się na konwersji.
Zwiększanie świadomości marki jest ważne, ale musisz zarabiać pieniądze, więc skieruj swoje działania na koszyki i sprzedaż zamiast pompować budżet w kampanie zasięgowe, których efektów nie jesteś w stanie zmierzyć.
4. Kampanie zoptymalizowane pod kliknięcia zamiast pod wyświetlenia strony docelowej 🚩
By użyć optymalizacji pod wyświetlenia strony docelowej musisz mieć na stronie, na którą kierujesz ruch, zainstalowany piksel facebooka – to bardzo ważne.
Dlaczego kliknięcia są o poziom niżej niż wyświetlenia strony docelowej i nie polecam z nich korzystać?
Ponieważ nie gwarantują one wyświetlenia naszej strony www. Kliknięcie to po prostu kliknięcie w obszar reklamy lub button – użytkownikowi może zacząć ładować się strona, ale nie zostanie ona wyświetlona.
W niektórych kampaniach obserwuję, że wyświetlenia strony docelowej stanowią zaledwie 30% wszystkich kliknięć – może i koszt za kliknięcie jest tańszy niż wyświetlanie strony, ale to na podstawie wyświetleń możemy robić np. remarketing.
5. Brak lub zbyt mała liczba testów 🚩
Testy to klucz do sukcesu – jeśli nie robisz testów, to nie wyciągasz wniosków, a jeśli nie wyciągasz wniosków, to nie możesz i nie będziesz uczyć się na błędach, co jest niezwykle ważne w pracy specjalisty ds. reklam, ale również ogólnie marketera.
Mamy bardzo dużo obszarów, w których można przeprowadzać testy: demografia, zainteresowania i zachowania, budżety, umiejscowienia, formaty i materiały reklamowe. Nie trać okazji do nauki tym bardziej, że przeprowadzenie testów w reklamie na Facebooku od strony technicznej jest bardzo proste, choć oczywiście wymaga zaplanowania i uwagi.
6. Brak szerokiego targetowania – zbyt wąskie grupy 🚩
Jak duża powinna być grupa docelowa? Z moich obserwacji wynika, że mniejsze grupy mają do 200 000 odbiorców, a duże do około 2 milionów.
Są jednak cele reklamowe, które lubią szerokie targetowanie (np. cała Polska, grupa wiekowa 18-65), te cele to: konwersja, sprzedaż z katalogu, pozyskiwanie kontaktów, polubienia strony oraz instalacje aplikacji.
Musisz znaleźć złoty środek, co wiąże się m.in. z testami.
7. Zbyt wiele aktywnych kampanii na zbyt małych budżetach 🚩
Jeśli dysponujesz budżetem 1000 zł miesięcznie, to zdecydowanie odradzam posiadanie więcej niż 2-3 kampanii – zwłaszcza jeśli łączysz sprzedaż z pozyskiwaniem leadów i np. działaniami zasięgowymi.
Skup się na jednym, maksymalnie dwóch celach.
W przypadku wątpliwości, jaki podzielić budżet polecam zasadę 80/20, gdzie 80% budżetu idzie na główny cel np. konwersję (np. sprzedaż z katalogu), a 20% na testy (i np. promocję video, by na podstawie osób oglądających budować grupę pod remarketing).
Pamiętaj też, że możesz mieć jedną kampanię, a w jej obrębie prowadzić testy np. na zestawach reklam.
Błędy Facebook Ads – podsumowanie
Początkujący Facebook Ads Specialist ma przed sobą fascynującą i wymagającą przygodę – co prawda w sieci można znaleźć ogrom darmowej wiedzy, ale na nic się ona zda bez praktyki. Warto cały czas doskonalić swoje umiejętności, wdrażać nowości i dążyć do tego, by stać się prawdziwym ekspertem.