Natalia Lewandowska

Neuropsycholożka, HR Business Partnerka, Liderka HR
Social Media:
Kim jest Natalia Lewandowska?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem neuropsycholożką, HR Business Partnerką i Liderką HR. Doradzam zarządowi i managerom w kwestiach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi w organizacji. Odpowiadam za strategię HR, employee relations, szkolenia, komunikację, employer branding, wewnętrzne polityki firmowe oraz budowanie kultury organizacyjnej i sprzyjającego środowiska pracy.

Angażuję się przede wszystkim w działalność non-profit na rzecz wsparcia kobiet. Jestem Ekspertką HR w Fundacji Moc Kobiet działającej na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i społecznej odpowiedzialności biznesu. Jestem tam jedną z trenerek programu rozwoju kariery dla kobiet, które z różnych względów utknęły poza rynkiem pracy, a także pełnię dyżur HR-Kryzysowy, udzielając indywidualnych konsultacji w zakresie rekrutacji, rozwoju zawodowego i prawa pracy.

Należę do Ery Nowych Kobiet – ruchu społecznego, którego celem jest inspirowanie kobiet do przemian osobistych i zawodowych, pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości i akceptacji, trwałych związków, niezależności finansowej i poczucia szczęścia. Pełnię tam funkcję Liderki regionalnej w Warszawie, gdzie organizuję spotkania i warsztaty dla kobiet z zakresu HR, psychologii i poczucia własnej wartości.

Od 2023 roku jestem również założycielką Ambasady Kobiet – przestrzeni, którą tworzę, aby wspierać kobiety w rozwoju osobistym i zawodowym, budowaniu bliskich związków i relacji, ale także w codziennych wyzwaniach i sytuacjach kryzysowych. W ramach mojej działalności oferuję indywidualne konsultacje psychologiczne i interwencję kryzysową.

W liceum myślałam, że będę prawniczką, na studiach byłam pewna, że zostanę na etacie w szpitalu klinicznym (pracowałam przez 1,5 roku na oddziale neurologii i udarów mózgu), a ostatecznie znalazłam swoje miejsce w dziale HR, który jest dla mnie idealną kombinacją prawa i psychologii. Moje wykształcenie kierunkowe wykorzystuję zarówno w pracy etatowej, jak i w działalności własnej oraz non-profit.

Prywatnie uwielbiam organizować wyjazdy z przyjaciółmi i poprzez podróżowanie odkrywać inne kuchnie, kulturę i sztukę.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

W pracy etatowej moim głównym zadaniem jest balansowanie, czyli łączenie potrzeb pracowników i biznesu. Na co dzień uczestniczę w wielu zebraniach, spotkaniach projektowych i rekrutacyjnych oraz spotkaniach 1 na 1. Istotne jest dla mnie budowanie zaufania oraz własnego wizerunku jako strategicznego partnera dla organizacji.

HRBP to trochę taki człowiek orkiestra. Najpierw porówna realizację celów biznesowych z poprzednim kwartałem, potem wyznaczy wskaźnik rotacji i zaproponuje działania naprawcze, przed lunchem zakończy współpracę z pracownikiem, który złamał umowę o poufności, przy przypadkowym spotkaniu w kuchni doradzi managerowi jak udzielić konstruktywnego feedbacku, po południu przygotuje komunikację wewnętrzną w sprawie działań CSR, które sam zaproponował, a na koniec dnia zaakceptuje ostateczną wersję nowej polityki firmowej. Zakres moich obowiązków jest bardzo szeroki, więc na szczęście nie ma mowy o nudzie i powtarzalności.

W centrum mojej pracy jest zawsze drugi człowiek, a ja sama wyznaję ludzkie podejście do biznesu H2H – human to human, kładące nacisk na ludzi i relacje między nimi, a nie tylko liczby. Na co dzień wykorzystuję moją wiedzę z zakresu psychologii biznesu, a także umiejętności coachingowe. Praca z ludźmi ma to do siebie, że nigdy nie wiesz, co się wydarzy, bo jesteśmy tylko ludźmi i kierujemy się często naszymi emocjami. HRBP spina organizację na poziomie strategii i celów, ale także warunków pracy, wartości i kultury organizacyjnej, czego rezultatem jest to, czy ludziom chce się codziennie przychodzić do tej pracy. Zero presji, nie? 😉

Pracuję hybrydowo i taki tryb lubię najbardziej. Mam przestrzeń na spotkania, integrację i budowanie relacji ze współpracownikami, jak również czas na koncentrację i zaszycie się w przestrzeni domowego biura z własnymi przemyśleniami i pomysłami.

We własnej firmie oraz działalności non-profit jestem także skoncentrowana na drugim człowieku. Jestem aktywnym słuchaczem. Staram się stwarzać przestrzeń do rozmowy opartej na zaufaniu i szacunku. Myślę, że najcenniejsze co można komuś dać, to właśnie swój czas i uwagę. Mam w sobie dużą potrzebę pomocy innym, a dzielenie się moją wiedzą i doświadczeniem przynosi mi wiele satysfakcji i spełnienia.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

W pracy HRBP niezbędne są:

  • bardzo dobra organizacja pracy i wyznaczanie priorytetów
  • praca pod presją czasu i zmiennych okoliczności
  • szybkie identyfikowanie obszarów do pracy i proponowanie działań naprawczych
  • wysokie poczucie odpowiedzialności
  • samodzielność i decyzyjność
  • doprowadzanie spraw do końca
  • krytyczne myślenie
  • łatwość budowania relacji interpersonalnych
  • transparentna i skuteczna komunikacja
  • negocjacje biznesowe
Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Jeśli jesteś na początku swojej drogi w HR:

  • Poznawaj – czytaj książki i artykuły, słuchaj podcastów, obserwuj kolegów i koleżanki po fachu na Linkedinie, znajdź mentora/mentorkę albo współpracowników z większym stażem pracy, gotowych do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem
  • Próbuj – HR jest bardzo szeroką dziedziną (HR miękki, twardy, payroll) i oferuje różne możliwości rozwoju (lider zespołu, ekspert, konsultant zewnętrzny) więc warto wypróbować różne drogi, zanim wybierze się tą, którą chce się dalej podążać – w końcu wiedzieć, czego się nie chce, to już 50% sukcesu
  • Pytaj – nie bój się pytać o informację zwrotną na swój temat, bo dzięki niej dowiesz się wiele o swoim zachowaniu i kompetencjach i będziesz mógł/mogła wyciągnąć wnioski oraz pracować nad obszarami wymagającymi dalszego rozwoju

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Konsultant strategiczny Web3
Digital marketing lead, CEO
Frontend developer, Przedsiębiorca
CEO, Product strategist

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery