Mateusz Woskowicz

Frontend developer, Przedsiębiorca
Social Media:
Kim jest Mateusz Woskowicz?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Na co dzień pracuję jako Frontent Developer w inStreamly, gdzie zajmuję się rozwijaniem produktu przy użyciu React.js, Next.js, Typescript oraz Node JS. Miałem przyjemność tworzyć stronę dla Samsunga oraz samodzielnie rozwijam kilka projektów.

“Po godzinach” jestem freelancerem i tworzę strony internetowe z wykorzystaniem powyższych technologii oraz WordPressa. Od 2019 stworzyłem strony dla kilkudziesięciu klientów, a z wieloma z nich współpracuję do dziś.

Na tym jednak nie kończy się moja pasja.

Od kilku miesięcy jestem pasjonatem Optymalizacji konwersji (CRO).

Dzięki wiedzy w tym zakresie nie tylko poprawiam obecne strony moich klientów, ale także wdrażam strategie CRO od samego początku tworzenia nowych projektów.

Moim celem jest zbudowanie agencji, której głównym celem będzie wynik, a nie stworzenie kolejnej strony dla kolejnego klienta i CRO ma mi w tym pomóc.

Dodatkowo jestem współtwórcą społeczności digitalowych twórców – Digital Creators Community, która zrzesza na ten moment ponad 1 700 osób.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Pracuję w pełni zdalnie, dzięki czemu jestem w stanie brać udział w tylu różnych przedsięwzięciach.

Jeszcze kilka lat temu pracowałem w małej korporacji, gdzie dojazd zajmował mi kilka godzin dziennie. Gdy tylko zmieniłem pracę na zdalną znalazłem czas na własne pasje, oraz rozwój biznesu na boku.

Mój dzień pracy jest banalnie prosty – w pierwszej połowie dnia pracuję na etacie, robię godzinę przerwy i siadam do pozostałych projektów. Sumarycznie kończy się to na około 11/12h pracy dziennie, jednak zupełnie tego nie odczuwam.

Zarówno etat, jak i praca dodatkowa są dla mnie przyjemnością. Robię świetne rzeczy i współpracuję z niesamowitymi ludźmi, dlatego jest to dla mnie bardziej fun, niż udręka.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Perspektywa pracy na etacie oraz w kilku side-projektach może być dla wielu czymś trudnym i nie ukrywam – dla mnie również było.

Jeszcze kilka lat temu problemem był dla mnie etat i 1 / 2 klientów miesięcznie. Totalnie się gubiłem, stresowałem i nie byłem w stanie sobie z tym poradzić.

Dzisiaj w ciągu miesiąca mam znacznie więcej klientów oraz współtworzę DCC, jednak tym razem bez stresu i kontrolowany sposób.

Wiele zawdzięczam jednej umiejętności, która jest błaha, ale ludzie wciąż ją ignorują (patrząc po znajomych przedsiębiorcach).

Nie zaskoczę Cię, ale zapisywanie WSZYSTKIEGO, co mam zrobić ratuje mi tyłek.

Niektórzy uważają, że robię to przesadnie, jednocześnie mówiąc, że to niesamowite, że o wszystkim pamiętam.

Kluczem jest dosłownie zapisywanie wszystkiego, niezależnie, czy to jest zrobienie zadania A, zadania B, czy wysłanie maila, sprawdzenie, czy dostałem odpowiedź od klienta, przypomnienie o napisaniu do kogoś, podlanie kwiatków, czy też pójście na zakupy.

Zauważyłem, że gdy staram się zapamiętać wszystko, to dopada mnie ogromny stres i co gorsze zapominam połowę rzeczy.

Od momentu, gdy wdrożyłem zapisywanie wszystkiego, moje życie jest o wiele bardziej poukładane i czuję, że to ja mam kontrolę.

Pamiętaj, aby zapisywać rzeczy natychmiast i równie szybko wyrzuć je z głowy. Twój mózg ma się skupić na robieniu zadań, a nie ich zapamiętywaniu – to oddeleguj do aplikacji.

Jak już o tym mowa – jestem strasznie wybredny, przetestowałem chyba wszystkie aplikacje “Todo” jakie są na rynku. Finalnie moje serce zostało z Height, z którego korzystam już jakiś czas i w 100% spełnia każde moje wymaganie.

“Papier służy do zapisywania rzeczy, które musimy zapamiętać. Nasze mózgi służą do myślenia.”

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

W mojej głównej branży, czyli IT zdecydowaną podstawą nauczenia się czegokolwiek jest język angielski.

Dosłownie z dnia na dzień wychodzą nowe rzeczy, które już ktoś super opisał w języku angielskim, gdy na naszym polskim podwórku nie ma o tym ani słowa.

To pozwala mi być ze wszystkim na czasie nie tylko w IT, ale również z pozostałymi dziedzinami.

W dzisiejszych czasach na szczęście język angielski jest już bardziej powszechny i podejrzewam, że również i Ty czytelniku umiesz co nieco.

Jednak moim zdaniem wykorzystywanie go do zdobywania wiedzy jest podstawą.

Osobiście już rzadko korzystam z polskich źródeł i praktycznie wszystko wyszukuję za granicą, wraz z kursami, czy artykułami, dzięki czemu mam dostęp do praktycznie wszystkich ekspertów.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Analityk rynku
Marketer, Strateg, Konsultant
Techniczny team leader
Przedsiębiorca, Mentor, Mówca inspiracyjny

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery