Mateusz Piwowarski

Techniczny team leader
Social Media:
Kim jest Mateusz Piwowarski?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem technicznym team leaderem w EUVIC S.A. Prowadzę zespoły, które tworzą aplikacje webowe oraz mobilne – najczęściej wykorzystując język TypeScript i biblioteki React lub React Native. 

Pracuję nad udoskonalaniem procesów, wprowadzam zespoły w Scruma, pomagam przy planowaniu i koordynacji projektów. Facylitacja jest istotnym elementem mojej pracy. Dbam o komunikację z klientem na wysokim poziomie. Udzielam wsparcia/doradztwa przy projektowaniu lub implementacji systemów informatycznych.

Zacząłem przygodę z programowaniem w pierwszej klasie liceum. Był to nieszczęsny język C. Po liceum rozpocząłem studia na kierunku informatyka na Politechnice Śląskiej. Po 5 latach zakończyłem studia z tytułem magistra inżyniera, specjalizując się w dziedzinach inżynierii danych, bazach danych NoSQL i rozwiązaniach chmurowych. 

W międzyczasie zacząłem swoją karierę zawodową. Zaczęło się od praktyk jako .NET developer. Po praktykach .NET zamieniłem na JavaScript i ten język towarzyszy mi do dziś. Miałem przyjemność brać udział w wielu międzynarodowych projektach, a po roku pracy jako Fullstack developer zacząłem je prowadzić. Oprócz prowadzenia projektów pracuję też nad rozwojem organizacji. Jeżeli jest taka potrzeba to również prowadzę rozmowy rekrutacyjne.

Największą przyjemność sprawia mi wspieranie moich współpracowników i praca nad ich rozwojem. Moim największym osiągnięciem jest stworzenie zespołu, w którym panuje świetna atmosfera. Każdy jest zaangażowany, otwarty i zawsze chętny do pomocy. Zaczęło się od 3 programistów – Dziś jest ich 12 i mam nadzieję, że ta liczba nie przestanie rosnąć.

Moją największą pasją jest sport – piłka nożna, squash, siłownia, bouldering. Bardzo lubię podróżować i zjeść coś dobrego na mieście. Chętnie spędzam czas z przyjaciółmi pijąc kraftowe piwo i grając w planszówki.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Mój dzień pracy zwykle zaczyna się o 8:00. Prowadzę kilka projektów jednocześnie, więc mój kalendarz jest wypchany spotkaniami. Większość spotkań w języku angielskim, ale zdarzają się również wewnętrzne w języku polskim. 

Staram się ustawiać wszystkie spotkania na początek lub na koniec dnia, aby środek poświęcić na pracę indywidualną. 

Spotkania dotyczą głównie organizacji i projektów. Każdego dnia myślę i pracuję nad tym ‘co można zrobić lepiej’. Spotkania wewnętrzne głównie dotyczą standaryzacji i upraszczania procesów. Spotkania z klientem to zazwyczaj rozmowy o aktualnym stanie projektu, nadchodzących zmianach i o ryzykach. 

Nie brakuje spotkań 1 na 1. Zazwyczaj dotyczą informacji zwrotnej, ale nie brakuje też miejsca na rozmowę o ostatnich wyzwaniach, sukcesach i o ścieżce rozwoju.

Praca indywidualna składa się z code review, tworzenia prezentacji, raportów, opracowywania badań, planowania projektów, przygotowywania się do spotkań, nauki i pracy nad rozwiązaniami technicznymi. 

Najbardziej w mojej pracy lubię to, że każdy dzień wygląda inaczej. Codziennie uczę się czegoś nowego i nie brakuje wyzwań. 

Pracuję zdalnie – członkowie zespołu są z różnych części Polski. Lubię zorganizować raz na dwa lub trzy miesiące spotkanie w jednym z naszych biur, kiedy spotykamy się wszyscy razem całym zespołem. Często wykorzystując okazję spędzamy również razem czas wolny tego dnia. 

Praca w biurze polega głównie na spotkaniach, które angażują cały zespół – review, retro, planning i gry team buildingowe.

Zdarzają się również delegacje. Uwielbiam je. Poznawanie nowych innych kultur, miejsc i ludzi w połączeniu z tworzeniem wielkich rzeczy to moje ulubiona mieszanka.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

  1. Kompetencje techniczne – Solidna wiedza i doświadczenie. Wiedzieć jak tworzyć wysokiej jakości aplikacje od A do Z. Znać standardy i tworzyć czysty kod. Prowadzić mniej doświadczonych programistów i im pomagać.
  2. Zarządzanie projektami – planowanie, organizowanie, zarządzanie zasobami, monitorowanie, zarządzanie ryzykiem.
  3. Język angielski – B2 to minimum.
  4. Praca z zespołem – komunikacja, mentoring, coaching. Jak stworzyć zespół, jak realizować wspólne cele i jak motywować.
  5. Znajomość Scruma – znać zasady, wartości i praktyki Scruma. Umiejętność wspierania Product Ownera i deweloperów.
  6. Słuchać innych i umiejętnie zadawać pytania.
  7. Obserwować – Dać się wywrócić i nie narzucać swoich rozwiązań. Wyciągać wnioski.
  8. Umieć planować i być zorganizowanym.
  9. Lubić i wiedzieć jak pracować z ludźmi. Wiedzieć jak się zachować z pracownikiem A i B, jak również z klientem Y i Z.
  10. Facylitacja.

I przede wszystkim: być otwartym na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i wiedzy.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

  1. Dbaj o work-life balance. Zdrowie i samopoczucie jest ważne. Staraj się nie robić nadgodzin. Wypoczęty programista to efektywny programista. Jeżeli widzisz ryzyko nie wyrobienia się na czas z pracą najlepiej zakomunikuj to jak najszybciej i spróbuj z innymi stworzyć plan działania.
  2. Programowanie to nie wszystko. Języki i umiejętności miękkie są również ważne. Bardzo dobry poziom języka angielskiego i umiejętność pracy w zespole są równie istotne i warto nad tym pracować.
  3. Poświęcaj czas na refaktoryzację kodu. Jakość, czytelność i zrozumienie kodu jest bardzo ważne. 
  4. Nie wymyślaj koła na nowo – jest wiele rozwiązań, które zaoszczędzą Ci sporo czasu. Korzystaj z bibliotek, których jest pełno – bardzo ułatwiają życie.
  5. Nie przywiązuj się do jednego rozwiązania. Rynek IT dynamicznie się zmienia i z każdym nowym projektem warto rozpatrywać wykorzystanie nowych rozwiązań. Staraj się udoskonalać swoje dotychczasowe rozwiązania.
  6. Naucz się pracować z internetem. Nie trzeba wszystkiego zapamiętywać. Umiejętne korzystanie z wyszukiwarki internetowej, chatu GPT i innych narzędzi jest bardzo przydatne. Nie bój się zadawać pytań na forach internetowych.
  7. Bądź miły i pomagaj innym. Pomaganie innym przyczynia się do naszego własnego rozwoju osobistego. Warto wymieniać się wiedzą i dbać o dobre relacje. Dobro zawsze wraca! 😀

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Specjalistka marketingu B2B
Senior social media manager
Programista, Blogger
Manager sprzedaży, Mentor, Trener biznesu

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery