Paulina Wojciechowska-Boruta

Senior marketing project manager
Social Media:
Kim jest Paulina Wojciechowska-Boruta?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Łączę w sobie pasję do psychologii, marketingu i zarządzania projektami. Ukończyłam studia magisterskie z psychologii, co dało mi fajne podstawy do analizy zachowań konsumenckich, komunikacji i budowania efektywnych relacji, zarówno w biznesie jak i życiu prywatnym. 

Moja przygoda z marketingiem zaczęła się ponad 4 lata temu. Zebrałam w tym czasie masę cennych doświadczeń, które sprawiły, że dziś mam przyjemność pracować jako Senior Marketing Project Manager dla Software Development Academy i Codecool – marek specjalizujących się edukowaniu przyszłych pracowników branży IT. 

Moja obecna rola obejmuje kompleksowe zarządzanie projektami marketingowymi, począwszy od stworzenia koncepcji kampanii, aż po szczegółową realizację. Na czym tak naprawdę to polega? Głównie na planowaniu zadań dla zespołu, koordynowaniu działań oraz monitorowaniu postępów, aby zapewniać skuteczne osiąganie celów marketingowych, które stawiamy sobie na początku tworzenia projektu. 

Dosyć wyjątkowe w moim doświadczeniu jest to, że “dziś” zajmuję się koordynacją pracy zespołu, ale przez ostatnie lata miałam okazję spróbować swoich sił w większości marketingowych specjalizacji, dlatego kiedy w zespole brakuje zasobów lub zachodzi potrzeba wsparcia któregoś z obszarów projektowych – jestem gotowa wskoczyć w każdą rolę, od grafika, przez copywritera do specjalisty od marketing automation 🙂 

Prowadzę również podcast o nazwie „Wanna be IT”, w którym wraz z ekspertami z branży IT pomagam osobom zainteresowanym zmianą zawodu, zrozumieć specyfikę pracy na poszczególnych stanowiskach w branży IT. 

Prywatnie uwielbiam testować przeróżne restauracje, odkrywając przy tym nowe smaki i kuchnie w towarzystwie bliskich mi osób. W moich słuchawkach zawsze znajdziecie nowinki ze świata muzyki lub podcasty – szukanie nieznanych mi wcześniej brzmień i artystów to dla mnie idealna forma relaksu 🙂

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Na co dzień pracuję zdalnie ale mimo tego mój dzień z reguły jest dosyć dynamiczny i różnorodny. Gdybym miała w kilku punktach zabrać informacje o tym co robię w tygodniu, byłoby to głównie:

  • Planowanie i organizacja projektów – ustalenie celów, harmonogramów i zasobów potrzebnych do realizacji kampanii marketingowych.
  • Koordynacja pracy zespołu – delegowanie zadań, monitorowanie postępu prac i spotkania z członkami zespołu, mające na celu ustalenie jasnych wytycznych potrzebnych do wykonania zleconych zadań.
  • Trzymanie ręki na pulsie – śledzenie postępów projektów, monitorowanie wskaźników sukcesu, identyfikacja blockerów i planowanie odpowiednich działań naprawczych w celu zapewnienia terminowego i efektywnego “dowiezienia” projektu.
  • Komunikacja w każdym możliwym wydaniu – regularny kontakt zarówno z zespołem projektowym, jak i interesariuszami, takimi jak klienci, deweloperzy, agencje marketingowe, itd. Komunikacja z innymi managerami i kierownictwem, raportowanie postępów projektów i prezentacja wniosków wyciąganych z dotychczasowych działań. 
  • Spotkania i współpraca – uczestniczenie w spotkaniach zespołów projektowych, z agencjami marketingowymi i dostawcami. Współpraca z innymi działami w firmie, takimi jak zespoły sprzedaży, dział IT itp.
  • Rozwój zespołu – wspieranie rozwoju członków zespołu poprzez regularne zbieranie i udzielanie feedbacku.
  • Budowanie zespołu – tworzenie ogłoszeń pracy, rozmowy rekrutacyjne, tworzenie onboardingów 🙂 

Warto podkreślić, że praca w roli Senior Marketing Project Managera jest dynamiczna i wymaga dużej elastyczności w reagowaniu na zmieniające się sytuacje i priorytety. Jedno jest pewne – to praca, w której nie da się nudzić!

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

W pracy polegającej na zarządzaniu projektami marketingowymi najważniejsza jest zdolność do skutecznego planowania, organizowania i monitorowania zadań, połączona z zarządzaniem zasobami, określaniem celów i terminów.

Nie mniej istotna będzie organizacja własnego czasu pracy i priorytetów, oraz elastyczność i gotowość do dostosowywania się do zmieniających się warunków, szybkiego reagowania na nowe wyzwania i umiejętność radzenia sobie ze zmiennością priorytetów.

Jak już wspominałam wyżej, super istotne są też zdolności komunikacyjne. Umiejętność skutecznego komunikowania się zarówno z zespołem projektowym, jak i interesariuszami, w tym klientami, dostawcami i innymi działami w firmie, naprawdę bardzo ułatwi życie każdej osobie, która rozważa tą ścieżkę zawodową.

Wiele osób pracujących w marketingu woli trzymać się od liczb z daleka, skupiając się na zadaniach kreatywnych, ale żeby być skutecznym marketerem, trzeba zadbać o co najmniej podstawowe zrozumienie narzędzi analitycznych. Zdolność do analizowania danych i wyników działań marketingowych pomoże w wyciąganiu trafnych wniosków na przyszłość i pozwoli na wprowadzanie stosownych optymalizacji i usprawnień do istniejących już projektów, czy kampanii.

Nie myślcie jednak, że kreatywność jest przez to mniej ważna 🙂 Umiejętność generowania innowacyjnych pomysłów i strategii marketingowych, które wyróżniają się pośród konkurencji, to jeden z największych skarbów marketera. Musimy pamiętać o tym, żeby myśleć nieszablonowo. Brzmi jak banał? Pewnie tak, ale uwierzcie mi, że to naprawdę duża sztuka, aby po kilku latach pracy w roli marketera nie nabrać nawyku chodzenia na skróty.

Co jeszcze będzie pomocne? Umiejętność korzystania z narzędzi i technologii marketingowych, takich jak CRM, platformy analityczne, narzędzia do automatyzacji marketingu, media społecznościowe, narzędzia do zarządzania zadaniami, projektowania graficznego itp. Dobrze jest ułatwiać sobie życie, a do tego właśnie często służą takie narzędzia. 

Na koniec zdolność do skutecznego budowania relacji i kierowania zespołem projektowym. W stale zmieniającym się i często bardzo wymagającym środowisku projektowym ważna jest umiejętność motywowania członków zespołu, delegowania zadań i rozwiązywania konfliktów, bo nie ważne jak wiele umielibyśmy zrobić i jak dużej wiedzy byśmy nie posiadali – nie damy rady zrobić wszystkiego sami. Zgrany i zmotywowany zespół = SUKCES.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

  • Pogłębiaj wiedzę i rozwijaj umiejętności: W dziedzinie marketingu trendy i narzędzia nieustannie się zmieniają. Dlatego ważne jest, aby stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Udzielaj się na branżowych konferencjach, uczestnicz w szkoleniach, czytaj książki i artykuły. Pamiętaj, że nauka jest procesem ciągłym, a wiedza jest kluczem do skuteczności.
  • Buduj relacje i sieć kontaktów: Relacje są niezwykle ważne w dziedzinie marketingu. Stawiaj na budowanie trwałych relacji zarówno wśród członków zespołu, jak i wśród osób z innych działów oraz branży. Sieć kontaktów może przynieść cenne wsparcie, możliwości współpracy i inspirację.
  • Zdobądź doświadczenie praktyczne: Oprócz teorii, warto zdobywać doświadczenie praktyczne w różnych obszarach marketingu. Pracuj nad projektami, bierz udział w kampaniach, angażuj się w prace społecznościowe, aby poszerzać swoje umiejętności praktyczne i zrozumieć różnorodność działań marketingowych.
  • Opanuj analizę danych: Analiza danych jest kluczowa w efektywnym zarządzaniu projektami marketingowymi. Naucz się korzystać z narzędzi analitycznych i umiejętnie interpretować dane, aby podejmować świadome decyzje oparte na faktach i zwiększać skuteczność działań marketingowych.
  • Rozwijaj umiejętności komunikacyjne: Komunikacja to podstawa sukcesu w roli Marketing Project Managera. Naucz się dostosowywać komunikat do swojego odbiorcy i jasno wyrażać swoje myśli i zamiary. Nie zapomnij przy tym, jak istotna jest umiejętność słuchania.
  • Bądź elastyczny i gotowy na zmiany: Świat marketingu i projektów jest dynamiczny, dlatego ważne jest, aby być elastycznym i umieć dostosować się do zmieniających się warunków. Bądź gotowy na nowe wyzwania, ucz się na błędach i pamiętaj o dostosowywaniu strategii w oparciu o wyniki i reakcje społeczności do której kierujesz swój projekt.
  • No i pamiętaj, nie bój się zmian, szukaj aż znajdziesz środowisko dla siebie i nie zapomnij żeby robić to co naprawdę jara Cię w tej pracy 🙂 Znajdź ciekawą branżę i wkręć się do niej. Najbardziej prestiżowa z pozoru praca, nie da Ci takiej satysfakcji jak tworzenie projektów które po prostu “czujesz”.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Product ownerka, Analityczka biznesowa
Co-founder, Strateg
Starsza analityczka
Przedsiębiorca, Mentor, Mówca inspiracyjny

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery