Radek Wojtysiak

Front-end team manager
Social Media:
Kim jest Radek Wojtysiak?

Kim jesteś i co warto o Tobie wiedzieć?

Jestem programistą z ponad 10 letnim doświadczeniem. Co prawda już nie taki aktywny, lecz nadal uważam siebie za pasjonata.

Od początku swojej kariery skupiam się na warstwie wizualnej aplikacji (front-end). Obecnie pracuję jako manager opiekując się innymi programistami.

Poza tym, pomagam programistom wskoczyć na kolejny poziom ich programistycznej kariery. Wskazuję także drogę rozwoju wszystkim tym którzy chcą rozpocząć pracę w branży IT. Zależy mi na przekazywaniu mojego doświadczenia, nabytego w wielu projektach komercyjnych.

Jestem także twórcą biuletynu na LinkedIn “Kariera Developera” w którym dzielę się poradami jak w tej branży się odnaleźć. W ostatnim czasie uruchomiłem również spotkania LIVE LinkedIn Audio “KarieraDevGO” w której rozmawiam z gośćmi na tematy około branżowe.

Twoja praca

Jak wygląda Twoja praca?

Pracuje na stanowisku Front-end Team Manager. Obecnie zarządzam 8 technicznymi osobami. Staram się dbać o ich rozwój oraz motywować do samodzielnego zwiększania swoich kompetencji. Dzielę się z nimi swoją dotychczas nabytą wiedzą i wspieram ich realizację celów rozwojowych.

Jestem swego rodzaju mentorem – osobą wspierającą ich wejście na kolejny poziom kariery. Członkowie mojego zespołu są na różnych poziomach. To właśnie to zróżnicowanie pozwala nam wypracowywać indywidualną ścieżkę pasującą dla każdego z nich. Czuję satysfakcję z tego, że mogę komuś pomóc.

Opiekuję się także projektami – to ja jestem odpowiedzialny za to aby nasi programiści czuli się dobrze podczas swojej pracy. Mam też przestrzeń na wsparcie techniczne zespołów – wykonuję code review oraz biorę udział w dyskusjach architektonicznych.

Jak na prawdziwego managera przystało mój kalendarz pęka w szwach od ilości spotkań. Innymi słowy – staram się wykorzystać to czego już doświadczyłem aby usprawnić procesy i poprawić jakość i wydajność aplikacji.

Twoje kompetencje

Jakie umiejętności lub cechy są kluczowe w Twojej pracy?

Zdecydowanie umiejętności miękkie. Stereotyp o tym, że programista skupia się tylko na pisaniu kodu od dawna przechodzi do lamusa.

Musimy potrafić rozmawiać, opowiadać o swoich technicznych osiągnięciach w sposób zrozumiały dla każdego. W mojej ocenie to właśnie otwartość i chęć pracy w duchu “team play” pozwala nam świadomie zwiększać swoje kompetencje oraz umiejętności. Wiedza techniczna przychodzi z czasem – oparta na szeregu doświadczeń podczas pracy w projekcie. To drugi człowiek jest skarbnicą autentycznej wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki.

Wszystko to czego się nauczyłem jest osiągalne dla każdego – nie jest to żadna wiedza tajemna. W mojej ocenie to czas i samodyscyplina grają tutaj główną rolę. Zacząłbym od podstaw i fundamentalnej wiedzy związanej z wybranym językiem programowania. Skrupulatnie, po kolei. Bez skrótów. Tylko w ten sposób świadomie będziemy funkcjonowali w tym świecie.

Zawsze powtarzam – wystarczy chcieć.

Porady

Jakie rady dałbyś komuś, kto jest na początku drogi w Twojej dziedzinie?

Obudzić w sobie ciekawość. Być otwartym oraz zaangażowanym w temat zainteresowań. Branża IT należy do bardzo dynamicznie rozwijających się.

Nie starajmy się być wiecznie na bieżąco. Specjalizujmy się w konkretnych dziedzinach i starajmy się być w nich ekspertem.

Moimi ulubionymi sposobami pozyskiwania inspiracji oraz motywacji na dalszy rozwój jest uczestnictwo w wydarzeniach branżowych (konferencjach, meetupach) oraz aktywność na platformie LinkedIn. W tym pierwszym mamy okazję posłuchać o doświadczeniu innych i wymienić się wiedzą podczas networkingu. Drugi natomiast pozwala stać się częścią konkretnej społeczności. Zobaczyć co robią inni i zainspirować się ich działaniami.

Dołącz do nas

Zacznij rozwijać się z nami i zyskaj przewagę na rynku pracy – za darmo!

Poznaj innych mentorów

Przedsiębiorca, Marketer
Analityk rynku
Senior front-end developer, Przedsiębiorca

Chcesz zostać mentorem?

Pomóż innym postawić pierwsze kroki na drodze kariery