Event manager

Event Manager to osoba, która zajmuje się przygotowywaniem wydarzeń: konferencji, spotkań, targów, zgodnie z wymaganiami klienta. Koordynuje współpracę z partnerami zewnętrznymi i podwykonawcami.
Jeśli posiadasz wysokie umiejętności organizacyjne i interpersonalne i dobrze pracujesz pod presją czasu — rozważ karierę event managera.
Menedżerowie wydarzeń planują i organizują imprezy promocyjne, biznesowe i społeczne. Odpowiadają za organizację samego wydarzenia, a także zapewniają angażującą formę rozrywki docelowym odbiorcą projektu. Jako event manager będziesz organizować konferencje, seminaria i wystawy, a także przyjęcia i wyjazdy firmowe.
Będziesz zarządzać całym procesem od etapu planowania, aż do uruchomienia wydarzenia i przeprowadzenia oceny po wydarzeniu.
Jego zadaniem jest monitorowanie rynku branży eventowej i działań konkurencji oraz proponowanie imprez dopasowanych do prowadzonych aktualnie akcji marketingowych. Z prowadzonych działań tworzy cykliczne raporty i prezentacje, w których opisuje efekty realizowanych projektów. Bardzo często osoba na tym stanowisku pracuje cały dzień – od rana do późnych godzin nocnych. W tym zawodzie może być pomocna wiedza zdobyta podczas studiów na kierunku związanym z marketingiem.
Kompetencje
- współpraca z klientami, aby poznać ich dokładne wymagania dotyczące wydarzeń,
- opracowywanie szczegółów wydarzenia (w tym harmonogramu, miejsca, dostawców, zobowiązania prawne, personel i budżety),
- nawiązanie współpracy z dostawcami i kontrahentami, a następnie negocjacja ceny,
- zarządzanie i koordynowanie dostawami i logistyką wydarzenia (na przykład miejsce, catering, podróże),
- współpracować z zespołami ds. sprzedaży i marketingu w celu sprzedaży i promocji wydarzenia,
- upewnienie się, że przestrzegane są wszystkie wymogi prawne w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia uczestników,
- nadzorowanie demontażu i usunięcia wszystkich materiałów (oraz zanieczyszczeń) pozostałych po wydarzeniu.
opracowanie ocenę wydarzenia, aby poinformować kierownictwo o wynikach eventu
Umiejętności
- umiejętności organizacyjne i dbałość o szczegóły,
- umiejętności komunikacyjne i interpersonalne,
- umiejętności negocjacyjne przy poszukiwaniu najlepszych dostawców i kontrahentów.
- umiejętności zarządzania czasem i zdolność do pracy pod jego presją.
- doświadczenie w zarządzaniu projektami,
- umiejętności rozwiązywania problemów,
- umiejętności sprzedaży i marketingu w celu promowania wydarzenia i przyciągnięcia sponsorów,
- umiejętność zarządzania budżetami,
- elastyczne, proaktywne podejście ukierunkowane na cel,
- motywacja i entuzjazm.
Wynagrodzenie
W 2019 r. grupa 25% najlepiej opłacanych event managerów mogła liczyć na wynagrodzenie powyżej 6 130 PLN brutto. Raport portalu pracuj.pl podaje, że w roku 2019 przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku event managera wynosi 8 000 zł i jest o 3 300 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Wynagrodzenia różnią się w zależności od pracodawcy, lokalizacji i sektora, w którym pracujesz.
Dane dotyczące dochodów mają jedynie charakter orientacyjny.
Realia pracy
Praca w dużej mierze odbywa się w biurze jednak musisz brać pod uwagę delegacje, aby spotykać się z klientami, sponsorami, czy partnerami wydarzenia.
Samozatrudnienie i praca na własny rachunek są możliwe po zdobyciu doświadczenia i sieci kontaktów.
Kwalifikacje
Mimo że nie potrzebujesz konkretnego wykształcenia, przydać się może wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania wydarzeniami, zarządzania hotelami lub gastronomią, zarządzanie turystyką i rekreacją, a także marketingu i biznesu. Jednak pracodawcy są znacznie bardziej zainteresowani twoimi umiejętnościami, cechami osobistymi i doświadczeniem w branży.
W tym zawodzie przydatne mogą okazać się kursy i szkolenia w organizacji eventów.
Nie ma określonej drogi do zostania menedżerem wydarzeń, a większość organizacji rekrutuje w miarę pojawiania się w firmie wakatów.
Potrzebne doświadczenie
Odpowiednie doświadczenie oraz znajomość branży mają znaczenie w wejściu w ten zawód. Wykorzystaj jak najlepiej swój czas na uniwersytecie, organizując imprezy dla stowarzyszeń studenckich lub organizacji charytatywnych. Przydatne jest również doświadczenie w branży hotelarskiej lub w roli sprzedaży, pracownika marketingu lub obsługi klienta.
Pracodawcy
Możesz pracować w sektorze publicznym, prywatnym i non-profit organizujących wydarzenia. Twoi potencjalni pracodawcy to:
- organizacje pozarządowe,
- centra konferencyjne,
- hotele,
- festiwale muzyczne, literackie i teatralne,
- sektor publiczny: urzędy miasta, biblioteki,
- agencje PR,
- uniwersytety.
Perspektywy
Zarządzanie wydarzeniami jest bardzo szerokim obszarem kariery. Twój rozwój będzie uzależniony od rodzaju i wielkości imprez, które organizujesz, szybkości zdobywania kwalifikacji czy Twoich osiągnięcia.
Awans w firmach organizujących wydarzenia może obejmować przejście ze stanowiska asystenta na samodzielnego event managera. Dzięki doświadczeniu możesz wziąć odpowiedzialność za wydarzenia na większą skalę, które są bardziej skomplikowane w zarządzaniu.
Możliwa jest praca na własny rachunek jako niezależny konsultant eventowy.
Specjaliści
Zapytaliśmy specjalistów o ich doświadczenie i karierę. Wybierz specjalistę, by poznać jego porady na temat pracy jako Event manager
Chcesz pracować jako Event manager?
Zapisz się do Talent Network, by otrzymywać przydatne materiały, dzięki którym:- poznasz realia pracy
- rozwiniesz kluczowe umiejętności
- nawiążesz wartościowe kontakty
- zdobędziesz pierwsze doświadczenie